Pracodawca zmuszony dopuścić do pracy pracownika po wyroku sądu I instancji?

Duża nowelizacja KPC z dnia 4 lipca 2019 r. wprowadza szereg zmian w dotychczasowej procedurze cywilnej. Zmiany nie ominą również procesu w sprawach dotyczących prawa pracy.

Jedna ze zmian, dotyczy przepisu, który może zastosować sąd pracy (sąd I instancji), nakazując pracodawcy (w nieprawomocnym wyroku) dalsze zatrudnianie pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania:

brzmienie obecne Art. 4772 § 2 KPC brzmienie art. 4772 § 2 po nowelizacji

Uznając wypowiedzenie umowy o pracę za bezskuteczne, sąd na wniosek pracownika może w wyroku nałożyć na zakład pracy obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego rozpoznania sprawy.

Uznając wypowiedzenie umowy o pracę za bezskuteczne albo przywracając pracownika do pracy, sąd na wniosek pracownika może w wyroku nałożyć na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.”;

Jaki będzie efekt zmian?

Najważniejszą konsekwencją będzie to, iż sąd pracy już w wyroku nieprawomocnym (sądu I instancji) a więc przed prawomocnym rozstrzygnięciem postępowania będzie mógł nakazać pracodawcy dalsze zatrudnianie pracownika.

Z jednej strony proces będzie więc jeszcze nierozstrzygnięty (pracodawca może wnieść apelację) a z drugiej, pracodawca będzie już musiał dopuścić pracownika do pracy i wypłacać mu wynagrodzenie.

Jak zmiany tłumaczy Ustawodawca?

W uzasadnieniu projektu ustawy zmieniającej Kodeks postępowania cywilnego z którym możesz zapoznać się klikając w link, nie poświęcono tej kwestii zbyt wiele miejsca. Ustawodawca zauważa jedynie, iż przepis w obecnym brzmieniu nie ma zbyt szerokiego (realnego) zastosowania. Dlaczego? Ponieważ jeśli pracownik żąda uznania wypowiedzenia umowy za bezskuteczne, to aby zastosować przepis sąd musiałby rozstrzygnąć sprawę w I instancji w okresie wypowiedzenia pracownika (maksymalny kodeksowy okres to 3 miesiące), a następnie, w tym okresie nakazać pracodawcy dalsze zatrudnianie pracownika. Tymczasem zważywszy na duże obłożenie pracą, sądy pracy termin pierwszej (!) rozprawy wyznaczają po kilku miesiącach, a na nieprawomocne rozstrzygnięcie trzeba czekać nawet ponad rok (a nierzadko znacznie dłużej).

Kiedy sąd będzie w wyroku nieprawomocnym nakazywał dalsze zatrudnienie pracownika?

Tego nie precyzuje ustawa. Powinno to dotyczyć przypadków wyjątkowych w których okoliczności sprawy wskazywać będą na wysokie prawdopodobieństwo, iż wyrok nie zostanie uchylony w sądzie II instancji (np. rozwiązanie umowy nastąpiło z wadą formalnoprawną), bądź gdy przemawiają za tym inne okoliczności sprawy dotyczące powoda (np. jego wiek, trudna sytuacja osobista) lub pozwanego (trwające zmiany organizacyjne, które mogłyby w przyszłości zagrozić dopuszczeniu pracownika do pracy).

Data wejścia w życie ww. nowelizacji: 7 listopada 2019 r.

Masz więcej pytań? Ty lub twoja firma potrzebujecie pomocy prawnej? Napisz do mnie!

Co o tym myślisz? dodaj swój komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: