Tagi: czy mobbing to przestępstwo, HR, jak zapobiegać mobbingowi, jak zgłosić przestępstwo mobbingu, jakie przestępstwo popełnia mobber, kancelaria katowice, marcin frąckowiak blog, marcin frąckowiak prawo pracy, mobber przestępca, mobbing, mobbing to przestępstwo, odszkodowanie za mobbing, porady prawne Katowice, Prawo pracy, prawo pracy kancelaria, prawo pracy katowice, próba samobójcza mobbing, zadośćuczynienie za mobbing
Autorski blog prawa pracy
radcy prawnego Marcina Frąckowiaka

Najchętniej czytane
Najnowsze komentarze
MagdaM o Prywatny numer tel pracownika… | |
prawopracy.blog o Wyższe diety za podroż sł… |
Bardzo ciekawy artykuł, ale komu należy zgłaszać mobbing? Czy muszę się zwolnić z pracy, żeby oskarżyć kogoś o mobbing?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Panie Zbigniewie, bardzo dziękuję za komentarz.
Po zmianach w Kodeksie pracy (od 7 września b.r.) pracownik może żądać odszkodowania za mobbing bez potrzeby uprzedniego rozwiązania umowy o pracę. Można więc pozostawać w zatrudnieniu i jednocześnie żądać od pracodawcy odszkodowania. Swoje żądanie w formie pozwu należy skierować do sądu pracy, jako pozwanego wskazując pracodawcę. U niektórych pracodawców, mobbing można również wcześniej (przed wszczęciem sprawy sądowej) zgłosić w ramach wewnątrzzakładowej procedury antymobbingowej (jeśli takowa istnieje). Zawsze warto także wcześniej wystosować do pracodawcy formalne zgłoszenie oraz określić swoje żądania.
Natomiast względem mobbera (czyli wobec konkretnego sprawcy) można rozważyć powództwo o naruszenie dóbr osobistych lub zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, na co wskazuję w niniejszym artykule.
Pozdrawiam serdecznie,
r.pr. Marcin Frąckowiak
[…] Mobbing to także przestępstwo. Jakie? […]
Osoba, która doświadcza mobbingu w pracy, musi wykazać, że jej stan zdrowia uległ pogorszeniu w wyniku tych działań, przedstawiając dokumentację medyczną z okresów przed i po wystąpieniu nękania.