Prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź jak uzyskać 5000 zł z tarczy antykryzysowej!

Pożyczka zazwyczaj oznacza konieczność jej zwrotu, okazuje się jednak, że nie zawsze! Nie wszyscy również wiedzą, że środki z „tarczy antykryzysowej” mogą otrzymać także samozatrudnieni czyli przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników.

Co można zyskać?

Tarcza antykryzysowa wprowadziła możliwość otrzymania pożyczki do kwoty 5 tys. zł. Pożyczka będzie wypłacana jednorazowo, po podpisaniu umowy. Okres jej spłaty nie może przekroczyć 12 miesięcy ale spłata rozpocznie się po 3 miesięcznym okresie karencji.

Pożyczka bez konieczności jej spłaty?

Co jednak najistotniejsze, wbrew swojej nazwie, pożyczka może okazać się bezzwrotną formą pomocy! W jaki sposób? Pożyczka wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlega umorzeniu pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.

Kto może skorzystać?

Każdy mikroprzedsiębiorca, także niezatrudniający pracowników, który prowadził działalność gospodarczą przed dniem 1 marca 2020 r.

Definicja mikroprzedsiębiorcy zawarta jest w ustawie prawo przedsiębiorców. Oznacza przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat, zatrudniał średniorocznie do 9 pracowników oraz jego obrót netto nie przekroczył 2 mln euro lub sumy aktywów na koniec roku nie przekroczyły równowartości 2 mln euro.

Korzystnie podatkowo

Przychód z tytułu umorzenia pożyczki nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podatku dochodowym od osób prawnych.

Gdzie wypełnić wniosek?

Wzory wniosków znajdują się na stronach Powiatowych Urzędów Pracy. Zobacz to na przykładzie PUP w Katowicach klikając > tutaj.

Wniosek można także złożyć w formie elektronicznej: klikając > tutaj.

Podstawa prawna:

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, art. 15zzd.

Zainteresował Cię ten wpis? Zachęcam do kontaktu ze mnąW tym celu kliknij >>> tutaj. 

One comment

  1. Warto jest postawić na pomoc prawnika dla firm, ponieważ pomoże nam on wyjść odpowiednio z problemowych sytuacji i nie narazimy się na poważniejsze konsekwencje. Czasami też nie zdajemy sobie sprawy z naszych praw, a prawnik jest po to, aby nam je określić.

Co o tym myślisz? dodaj swój komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: