Wyższa kilometrówka za podróże służbowe

Od 17 stycznia 2023 r. wzrasta stawka jaką pracodawca musi wypłacać za podróż służbową przez pracownika własnym pojazdem. Nie każdy pracodawca odczuje jednak tę zmianę, a dlaczego? O tym w tekście poniżej.

Komu należy się „kilometrówka”?

Pracodawca wysyłając pracownika w podróż służbową ma prawo określić rodzaj środka transportu, jego rodzaj i klasę. Często będzie to więc np. służbowy samochód. Na wniosek pracownika pracodawca może jednak wyrazić zgodę na przejazd w podróży krajowej lub podróży zagranicznej samochodem osobowym, motocyklem lub motorowerem niebędącym własnością pracodawcy. W tym drugim przypadku, pracownik ma prawo otrzymać zwrot kosztów użycia prywatnego pojazdu a więc tzw. „kilometrówkę”.

Pamiętaj:

  • celem kilometrówki jest pokrycie kosztów wykorzystanego paliwa oraz zużycia pojazdu, wykorzystywanego dla celów służbowych, dlatego właśnie kilometrówka nie stanowi prostego zwrotu pieniędzy za zatankowanie samochodu;
  • zwrot należności (w tym tzw. „kilometrówki”) przysługuje wyłącznie gdy pracownik udaje się w podróż służbową a więc na polecenie pracodawcy wykonuje zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy. Jeśli „miejscem pracy” pracownika jest np. cała Polska, wówczas jeżdżąc po kraju w ogóle nie będzie odbywał podnóży służbowych – temat jest trudny ale gdybyś miał w tym względzie pytania to Skontaktuj się ze mną

O ile wzrosną koszty kilometrówki?

Zgodnie z nowym brzmieniem rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy, koszty używania pojazdów do celów służbowych pokrywa pracodawca według stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu nie mogą być wyższe niż:

1) dla samochodu osobowego:            

a) o pojemności skokowej silnika do 900 cm3 – 0,89 zł, – było 0,5214 zł = wzrost o 71%

b) o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 – 1,15 zł, – było 0,8358 zł = wzrost o 38%

2) dla motocykla – 0,69 zł – było 0,2302 zł = wzrost o 200%

3) dla motoroweru – 0,42 zł – było 0,1382 zł. =  wzrost o 204%.

Przykład:

Trasa z Warszawy do Poznania (ok. 310 km) samochodem prywatnym o pow. silnika pow. 900 cm3 oznaczała dla pracownika prawo do otrzymania kwoty 259 zł natomiast po zmianach jest to kwota 356,50 zł.

Kto nie straci / lub nie zyska?

Warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej powinny zostać określone w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę. Rozporządzenie określa wyłącznie maksymalną wysokość kilometrówki. Pracodawca może ją więc określić na niższym poziomie w układzie zbiorowym, regulaminie wynagradzania lub umowie. Sęk w tym, iż nie każdy pracodawca posiada tą wiedzę. A Ty? w jakiej wysokości otrzymujesz zwrot należności z tytułu podróży służbowych?

Pomagam pracodawcom oraz menadżerom od wielu lat. Wiem, że każda sprawa wymaga indywidualnego podejścia. Chcesz zasięgnąć mojej porady? Zachęcam do kontaktu ze mnąW tym celu kliknij >>> tutaj. 

Reklama

Co o tym myślisz? dodaj swój komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: