Odprawy w okresie epidemii mogą być znacznie niższe

Odprawa w przypadku zwolnienia w okresie epidemii będzie niższa nawet o 13 tys. zł! Nie dotyczy to jednak każdego pracodawcy. Jak zazwyczaj, istotne są szczegóły.

Zasady dotyczące odpraw

W razie rozwiązania umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika (a więc np. w razie likwidacji stanowiska pracy), pracownik, który otrzymał z tej przyczyny wypowiedzenie lub zawarł porozumienie rozwiązujące umowę o pracę, może liczyć na otrzymanie odprawy. (Zwolnienie z konieczności wypłaty odprawy dotyczy jedynie pracodawców zatrudniających mniej niż 20 pracowników).

Wysokość odprawy uzależniona jest od stażu pracy pracownika i wynosi równowartość wynagrodzenia:

  • 1 miesięcznego, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
  • 2 miesięcznego, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
  • 3 miesięcznego, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Jaka może być maksymalna wysokość odprawy?

Podstawą odprawy jest wynagrodzenie miesięczne jakie otrzymywał pracownik. Ustawowo[1] ta kwota jest jednak ograniczona do kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czyli jeszcze w pierwszej połowie 2020 r. maksymalnie pracownik mógł otrzymać 39.000 zł tytułem odprawy (15 x 2.600 zł).

Co zmienił COVID-19?

W ustawie zwanej potocznie „ustawą covidową[2]”, znalazł się przepis (art. 15gd) zgodnie z którym w przypadku wystąpienia u pracodawcy spadku obrotów gospodarczych lub istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń wysokość odprawy, odszkodowania lub innego świadczenia pieniężnego wypłacanego przez tego pracodawcę pracownikowi w związku z rozwiązaniem umowy o pracę, nie może przekroczyć dziesięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli obecnie 26.000 zł (10 x 2.600 zł).

Przykład

Pani Małgorzata w związku z likwidacją jej stanowiska pracy zawarła z pracodawcą porozumienie rozwiązujące jej umowę o pracę. Jej miesięczne wynagrodzenie wynosi 13.000 zł. Pani Małgorzata wyliczyła, iż powinna jej przysługiwać odprawa w kwocie 39.000 zł gdyż pracowała w firmie ponad 8 lat. Pracodawca, który doznał w okresie epidemii spadku obrotów gospodarczych, zamiast 39.000 wypłacił jej jednak tylko 26.000 zł. Reasumując, Pani Małgorzata otrzymała mniej o 13.000 zł.

[1] Art. 8 ust. 4 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników z dnia 13 marca 2003 r. (Dz.U. 2003 Nr 90, poz. 844 t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1969).

[2] Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych z dnia 2 marca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 374).

Zainteresował Cię ten wpis? Chciałbyś ustalić wysokość odprawy należnej w przypadku zwolnienia?

Zachęcam do kontaktu ze mnąW tym celu kliknij >>> tutaj. 

Co o tym myślisz? dodaj swój komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: