Lipiec to właściwy moment aby sprawdzić liczbę członków organizacji związkowej

Związek zawodowy deklaruje pracodawcy ile osób zrzesza. Nie zawsze jednak ta informacja jest zgodna z prawdą. Pracodawca ma szansę to sprawdzić.

Zgodnie z ustawą o związkach zawodowych, zakładowe organizacje związkowe zrzeszające co najmniej 10 członków mają obowiązek przedstawić pracodawcy informację o liczbie członków na dzień 30 czerwca danego roku. Informacja musi być przekazana pracodawcy w terminie do dnia 10 lipca.

Pracodawca, który ma wątpliwości co do poprawności obliczenia przez organizację związkową liczby członków, ma prawo w terminie 30 dni od dnia przedstawienia przez organizację informacji, zgłosić pisemne zastrzeżenie co do liczebności danej zakładowej organizacji związkowej. W praktyce lipiec jest więc właściwym terminem aby zweryfikować czy związek zawodowy zadeklarował właściwą liczbę członków.

Dlaczego dopełnienie tego obowiązku oraz ustalenie liczby członków organizacji związkowej jest ważne?

Jeżeli organizacja nie wypełni tego obowiązku w terminie, nie przysługują jej uprawnienia zakładowej organizacji związkowej do czasu złożenia informacji, takie jak:

  • zajmowanie stanowiska w sprawach dotyczących indywidualnych i zbiorowych praw osób wykonujących pracę zarobkową,
  • sprawowanie kontroli nad przestrzeganiem prawa pracy oraz przepisów bhp.

Ponadto liczebność organizacji związkowej ma wpływ na:

  • liczbę działaczy podlegającej szczególnej ochronie trwałości stosunku pracy,
  • liczbę działaczy korzystających ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej,
  • ustalenie reprezentatywności organizacji związkowej.

Warto wiedzieć, iż podanie przez związkowców wyższej liczby członków w celu uzyskania uprawnień zakładowej organizacji związkowej stanowi przestępstwo zagrożone grzywną.

Zainteresował Cię ten wpis? Chciałbyś ustalić czy organizacja związkowa podała właściwą liczbę członków, a może interesuje Cię sprawdzenie, która z organizacji związkowych jest reprezentatywna?

Zachęcam do kontaktu ze mnąW tym celu kliknij >>> tutaj. 

Co o tym myślisz? dodaj swój komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: