Pracodawcy! Co można zrobić dla Ukrainy?

Które ze sposobów można wdrożyć w środowisku pracy? Na tym skupię się w poniższym opracowaniu. Masz jeszcze jakiś pomysł? Napisz w komentarzu! Działajmy!

Daj pracę

Powierzenie pracy dla obywatela Ukrainy korzysta z uproszczonej procedury. Już dzisiaj Urzędy Pracy oraz Wojewodowie rozpatrują te sprawy w pierwszej kolejności o czym w mediach informowała Minister M. Maląg. Z opisem procedury legalizacji mogą się Państwo zapoznać m.in. na stronach rządowych.

Oddajmy krew

Punkty gdzie można oddać krew znajdują się w całym kraju, aktualną listę mogą Państwo zobaczyć klikając tutaj.

Zgodnie z § 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi. Pracodawca jest również obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas niezbędny do przeprowadzenia zaleconych przez stację krwiodawstwa okresowych badań lekarskich, jeżeli nie mogą one być wykonane w czasie wolnym od pracy.

1% podatku

Zbliża się czas rozliczeń podatku dochodowego za ubiegły rok. Od kilku lat każdy podatnik może zadecydować o przekazaniu 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego. Jeden z pomysłów to propagowanie wśród pracowników możliwości przekazania 1% na pomoc Ukrainie. KRS fundacji, która zbiera środki na ten cel można znaleźć tutaj.

Zbiórka charytatywna

Zbiórkę publiczną mogą prowadzić organizacje pozarządowe lub wolontaryjne wskazane w ustawie o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Nie ma jednak przeszkód aby razem z pracownikami zebrać środki na pomoc a następnie przekazać je na rzecz zbiórki prowadzonej przez jedną z fundacji lub stowarzyszeń (zob. np. zbiórkę Polskiej Akcji Humanitarnej).

Użyj ZFŚS

Spora część pracowników z Ukrainy, którzy pracują na terenie Polski ma bliskich w Ukrainie, którym starają się pomóc. Pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 50 pracowników tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Jednym z rodzajów świadczeń są zapomogi (świadczenia) finansowe lub materialne. Czy takie świadczenia są oferowane w Państwa regulaminie zfśs? Jeśli nie, to pora to zmienić!

Urlop lub elastyczny czas pracy

Dodatkowy płatny urlop lub zgoda na indywidualny rozkład czasu pracy (art. 129 § 4 pkt 4 Kodeksu pracy), mogą zachęcić pracowników, którzy chcą np. pomóc w przewiezieniu środków na granicę z Ukrainą / wziąć udział w wolontaryjnych dyżurach telefonicznych (z zakresu legalizacji zatrudnienia / pomocy psychologicznej / relokacji uchodźców itp.).

Jakie jest twoje zdanie? Napisz co myślisz w komentarzu!

Chcesz wdrożyć powyższe rozwiązania? Masz jeszcze jakieś pomysły jak można pomóc? Zachęcam do kontaktu ze mnąW tym celu kliknij >>> tutaj. 

One comment

  1. Jestem pod wrażeniem tego, jak został przedstawiony temat w artykule. Wchodząc na stronę liczyłem, że uda mi się dowiedzieć czegoś więcej i się nie zawiodłem. Czytając podobne wpisy w sieci można się pogubić…

Co o tym myślisz? dodaj swój komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: