21 lutego 2022 r. na rządowej stronie internetowej gov.pl opublikowano stanowisko Ministerstwa Zdrowia, poświęcone konsekwencjom niezaszczepienia się medyków. Może budzić ono kontrowersje.
O czym powinni pamiętać lekarze?
Zgodnie z treścią § 12a rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii z dnia 20 marca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 491) tj. z dnia 1 lutego 2022 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 340):
1. Obowiązkowi szczepień przeciwko COVID-19 podlegają:
1) osoby wykonujące zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2021 r. poz. 711, 1773 i 2120) w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego;
2) osoby zatrudnione oraz osoby realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym;
3) studenci kształcący się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego, o którym mowa w art. 68 ust. 1 pkt 1-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2021 r. poz. 478, 619, 1630, 2141 i 2232).
Jakie są konsekwencje niezaszczepienia się medyka? Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, w grę może wchodzić nawet rozwiązanie umowy o pracę.
Stanowisko Ministerstwa Zdrowia
W ocenie Ministerstwa Zdrowia:
Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać wprowadzenie przez pracodawcę zmian w organizacji pracy pracownika, który nie poddał się takiemu szczepieniu.
Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z pracownikiem, który nie poddał się takiemu szczepieniu.
Z pełnym stanowiskiem Ministerstwa mogą się Państwo zapoznać > klikając w link.
Czy powyższe stanowisko jest prawidłowe? Moim zdaniem co do zasady tak, chociaż problemów praktycznych tutaj nie brakuje. Po pierwsze nadal brak jest wyraźnej podstawy prawnej do żądania okazania certyfikatu o zaszczepieniu pracownika. Po drugie, stanowisko Ministerstwa jest tylko poglądem, do którego część z placówek się zastosuje, a inna część już niekoniecznie. To z kolei powoduje ryzyko różnego traktowania medyków a także niepewność po stronie pacjentów czy lekarz, który ich przyjmuje na pewno został zaszczepiony przeciwko COVID-19.
Jakie jest twoje zdanie? Napisz co myślisz w komentarzu!
Jeśli pracujesz jako medyk lub prowadzisz placówkę zdrowia i chciałbyś porozmawiać o egzekwowaniu obowiązku szczepień i konsekwencjach niezaszczepienia pracowników to zachęcam do kontaktu ze mną. W tym celu kliknij >>> tutaj.