Lekarz bez szczepienia straci pracę? Tak twierdzi Ministerstwo Zdrowia

21 lutego 2022 r. na rządowej stronie internetowej gov.pl opublikowano stanowisko Ministerstwa Zdrowia, poświęcone konsekwencjom niezaszczepienia się medyków. Może budzić ono kontrowersje.

O czym powinni pamiętać lekarze?

Zgodnie z treścią § 12a rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii z dnia 20 marca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 491) tj. z dnia 1 lutego 2022 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 340):

1. Obowiązkowi szczepień przeciwko COVID-19 podlegają:

1) osoby wykonujące zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2021 r. poz. 711, 1773 i 2120) w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego;

2) osoby zatrudnione oraz osoby realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym;

3) studenci kształcący się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego, o którym mowa w art. 68 ust. 1 pkt 1-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2021 r. poz. 478, 619, 1630, 2141 i 2232).

Jakie są konsekwencje niezaszczepienia się medyka? Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, w grę może wchodzić nawet rozwiązanie umowy o pracę.

Stanowisko Ministerstwa Zdrowia

W ocenie Ministerstwa Zdrowia:

Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać wprowadzenie przez pracodawcę zmian w organizacji pracy pracownika, który nie poddał się takiemu szczepieniu.

Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z pracownikiem, który nie poddał się takiemu szczepieniu.

Z pełnym stanowiskiem Ministerstwa mogą się Państwo zapoznać > klikając w link.

Czy powyższe stanowisko jest prawidłowe? Moim zdaniem co do zasady tak, chociaż problemów praktycznych tutaj nie brakuje. Po pierwsze nadal brak jest wyraźnej podstawy prawnej do żądania okazania certyfikatu o zaszczepieniu pracownika. Po drugie, stanowisko Ministerstwa jest tylko poglądem, do którego część z placówek się zastosuje, a inna część już niekoniecznie. To z kolei powoduje ryzyko różnego traktowania medyków a także niepewność po stronie pacjentów czy lekarz, który ich przyjmuje na pewno został zaszczepiony przeciwko COVID-19.

Jakie jest twoje zdanie? Napisz co myślisz w komentarzu!

Jeśli pracujesz jako medyk lub prowadzisz placówkę zdrowia i chciałbyś porozmawiać o egzekwowaniu obowiązku szczepień i konsekwencjach niezaszczepienia pracowników to zachęcam do kontaktu ze mnąW tym celu kliknij >>> tutaj. 

Co o tym myślisz? dodaj swój komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: