Sabbatical – dodatkowy (płatny) urlop w PL?

Długi, najczęściej roczny, płatny urlop, który możesz przeznaczyć na podróżowanie, działalność charytatywną, czas dla rodziny, turnus zdrowotny albo… zupełną zmianę w swoim życiu? Sabbatical to forma urlopu, która staje się coraz popularniejsza w Europie.

Czym jest sabbatical?

Definicje słownikowe najczęściej wskazują, iż jest to okres w którym pracownik może nie wykonywać pracy, oddając się w tym czasie takim aktywnościom jak nauka czy podróżowanie. Pochodzenie słowa „sabbatical” jest jednak dużo bogatsze. Najczęściej wskazuje się na „rok sabatowy”, przypadający w judaizmie co 7 lat, podczas którego obowiązuje zakaz uprawiania ziemi i zbierania plonów. Obecnie pod pojęciem „sabbatical” rozumiemy po prostu formę dodatkowego, płatnego urlopu, przyznawanego pracownikowi po przepracowaniu pewnego okresu w przedsiębiorstwie.

Idealny bonus czy nadmierny wydatek?

Zazwyczaj dodatkowe świadczenia oferowane pracownikom są dość standardowe, żeby nie powiedzieć sztampowe. Płatna opieka zdrowotna, karta na siłownię/basen, dofinansowanie odpoczynku, zapomogi świąteczne – to najczęściej spotykane formy. W niektórych przedsiębiorstwach, głównie starszej daty, popularne są jeszcze dodatki stażowe i nagrody jubileuszowe. Czy faktycznie motywują one pracowników? Na pewno nie w każdej firmie i nie w każdej grupie pracowników ale to temat na dłuższe opracowanie 🙂

Tymczasem w literaturze, zwłaszcza zachodniej, coraz częściej pojawia się odpowiedź, iż gdyby pracownik mógł wybrać swój wymarzony „bonus” to byłoby nim skrócenie tygodnia pracy, dnia roboczego lub wydłużenie urlopu. Chcemy więc pracować mniej i więcej czasu mieć dla siebie. Czy takie podejście jest jednak wyłącznie perspektywą pracownika?

Z uwagi na stres i zmęczenie jakie pojawiają się w wielu profesjach, coraz większymi cywilizacyjnymi wyzwaniami stają się:

  • problemy ze zdrowiem psychicznym i fizycznym pracowników,
  • depresja,
  • wypalenie zawodowe,
  • problemy rodzinne (trudność w połączeniu roli rodzica i pracownika itp.),
  • niezadowolenie z wykonywanej pracy.

Te problemy skutkują zwolnieniami lekarskimi pracowników, spadkiem ich motywacji, odejściami z pracy (niejednokrotnie cenionych pracowników), negatywnymi komentarzami pod adresem pracodawców.

Można powiedzieć, że sabbatical jest czasem płatnego odpoczynku, pozwalającym odzyskać siły i na nowo przyjrzeć się swojemu życiu. Wśród wielu różnych dodatkowych świadczeń oferowanych przez pracodawców, to sabbatical jest tym co naprawdę może zatrzymać pracownika w firmie. Dlatego właśnie firmy takie jak PayPal, Adobe czy Intel, umożliwiają skorzystanie z sabbatical.

Czy sabbatical trafi do Polski?

Urlop zbliżony do sabbatical mają już dzisiaj m.in. nauczyciele (urlop dla poratowania zdrowia) czy pracownicy naukowi (urlop udzielany przez rektora dla nauczycieli akademickich). Czy sabbatical trafi jednak do biznesu? Wbrew pozorom u pracodawców z którymi mam przyjemność pracować, już dzisiaj toczy się rozmowa na temat wprowadzenia sabbatical, a myślę, że z biegiem lat, korporacje zaczną jeszcze częściej dostrzegać korzyści z niego płynące.

Jakie jest twoje zdanie? Czy sabbatical (płatny, nawet roczny urlop) to dobry pomysł? Napisz co myślisz w komentarzu!

Jeśli pracujesz w dziale HR, jesteś pracodawcą lub zarządzasz pracownikami i chciałbyś porozmawiać o sposobach ich motywowania to zachęcam do kontaktu ze mnąW tym celu kliknij >>> tutaj. 

Co o tym myślisz? dodaj swój komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: