Nadszedł luty i… znowu nie zrobisz zakupów w niedzielę.

Kolejna zmiana w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni jest już faktem. Skutkuje ona tym, iż od 1 lutego 2022 r. część sklepów ponownie będzie musiała zostać zamknięta.

Usługi pocztowe jako wytrych pozwalający wykonywać działalność w niedzielę.

Skąd owa zmiana? Otóż ustawa ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni zawiera katalog wyjątków, w przypadku, których handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem nie jest zakazany. Na tej liście oprócz przypadków oczywistych, dot. np. stacji paliw czy punktów aptecznych znalazły się również „placówki pocztowe”.

Co interesujące, trudno znaleźć otwartą placówkę Poczty Polskiej w niedzielę, za to spora część sklepów, w tym popularne sieci sklepów dyskontowych, zaczęło wpisywać jako rodzaj prowadzonej działalności (PKD) również wykonywanie tychże usług. Pozwoliło to na prowadzenie przez te sklepy działalności w niedziele i święta.

Na czym polega zmiana?

Od 1 lutego 2022 r. ustawa o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz.U. z 2021 r. poz. 1891) z dn. 14 października 2021 r. (weszła w życie 1.02.2022) wprowadza wymóg aby w placówce handlowej, która powołuje się na prowadzenie działalności pocztowej, co najmniej 40% miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej pochodziło z tytułu świadczenia usług pocztowych. Co więcej, placówki handlowe muszą prowadzić miesięczną ewidencję, która wyszczególnia przychód z działalności pocztowej. Naruszenie zakazu może skutkować karą grzywny od 1 tys. do nawet 100 tys. zł.

Jaki ta zmiana będzie ma skutek?

Dla tych, którzy przyzwyczaili się do robienia zakupów w niedzielę, może być to uciążliwy powrót do zamkniętych drzwi w sklepach. W praktyce, duża część dyskontów nie spełni bowiem powyższego wymogu i będzie musiała powstrzymać się od prowadzenia handlu w niedziele i święta. Czy jest to natomiast pozytywna zmiana dla osób wykonujących pracę w marketach? Niekoniecznie, gdyż może okazać się, że w związku z tą zmianą zmniejszy się zapotrzebowanie na pracę, co z kolei jest prostą drogą do zwolnień.

Nadal część niedziel będzie jednak otwarta dla handlu. W tym roku są to:

  • 30 stycznia.
  • 10 kwietnia.
  • 24 kwietnia.
  • 26 czerwca.
  • 28 sierpnia.
  • 11 grudnia.
  • 18 grudnia.

Zaciekawił Cię ten artykuł? 

Prowadzisz działalność gospodarczą i zastanawiasz się czy możesz ją wykonywać w niedzielę i święta?

Zachęcam do kontaktu ze mnąW tym celu kliknij >>> tutaj. 

One comment

  1. Martwi mnie to że wszystkie te zmiany są zbyt częste i powodują duże zamieszanie, Nikt już tego cyrku nie ogarnia, nawet sami autorzy zmian nie mają pojęcia co i gdzie jest zapisane.

Co o tym myślisz? dodaj swój komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: