Odwołanie z urlopu – kiedy jest możliwe i kto za to zapłaci?

Na urlop czeka się zazwyczaj cały rok dlatego warto wiedzieć co zrobić kiedy okaże się, że pracodawca zażyczy sobie aby pracownik przerwał urlop i wrócił do pracy.

Dostałeś polecenie? Musisz wrócić

Kodeks pracy reguluje kwestię odwołania z urlopu, zezwalając pracodawcy na podjęcie takiej decyzji wówczas gdy obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu (art. 167 §1 Kodeksu pracy).

Kodeks pracy dopuszcza odwołanie pracownika z urlopu w przypadku jednoczesnego spełnienia dwóch przesłanek:

 1. zaistnienia okoliczności wymagających obecności pracownika w pracy,
 2. braku możliwości uprzedniego przewidzenia tych okoliczności w momencie rozpoczynania urlopu (nie należy tego mylić z momentem „udzielania urlopu”).

W praktyce o spełnieniu powyższych przesłanek decyduje pracodawca. Pracownik powiadomiony o konieczności powrotu do pracy ma obowiązek stawienia się w niej. Ewentualna odmowa pracownika będzie mogła zostać oceniona jako równoznaczna z naruszeniem pracowniczego obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy (art. 100  1 i § 2 pkt 4 Kodeksu pracy). Taka odmowa może więc skończyć się wypowiedzeniem umowy o pracę a nawet dyscyplinarnym zwolnieniem.

W ocenie Sądu Najwyższego – wyrok o sygn akt: II PK 97/17 z dnia 14-06-2018:

Niezastosowanie się przez pracownika do odwołania z urlopu pociąga za sobą ryzyko zastosowania przez pracodawcę art. 52 § 1 pkt 1 w związku z art. 100 § 1 KP i ewentualnego procesu sądowego, w którym pracownik wykazywałby, że z powodu niespełnienia przesłanek zastosowania art. 167 § 1 KP pracodawca nie dopuścił się naruszenia podstawowego obowiązku pracownika.

Jakie przypadki uzasadniają odwołanie pracownika z urlopu? Przykładowo można wskazać następujące sytuacje:

 • nagłego, niespodziewanego wzrostu zapotrzebowania na pracę pracownika,
 • awarii urządzeń,
 • niezapowiedzianego przyjazdu delegacji zagranicznej (por. Muszalski: Komentarz do art. 167. Legalis),
 • innej sytuacji grożącej stratą lub szkodą pracodawcy, która może zostać zminimalizowana poprzez powrót pracownika z urlopu.

Urlopu niewykorzystanego z przyczyn o których mowa powyżej należy udzielić pracownikowi  w terminie z nim uzgodnionym.

Zwrot kosztów

Pracodawcy powinni jednak uwzględnić, iż w przypadku odwołania pracownika z urlopu będą zmuszeni pokryć poniesione przez pracownika koszty pozostające w bezpośrednim związku z odwołaniem z urlopu (art. 167 §2 kodeksu pracy).

Przykładowo będzie to:

 • koszt podróży powrotnej pracownika i członków jego rodziny,
 • opłaty za pozostałą część wypoczynku niewykorzystaną przez pracownika, ale także członków jego rodziny.

Co ciekawe w opinii części doktryny nie mieszczą się w tym katalogu wydatki związane z zakupem jedzenia (np. przed wyjazdem na kemping) – gdyż żywność może zostać wykorzystana także podczas pobytu pracownika w domu. Wobec faktu, iż przepis nie rozstrzyga jednak tej kwestii, należy być ostrożnym w jednoznacznej kwalifikacji wydatków, które pozostają w bezpośrednim związku z odwołaniem pracownika z urlopu (decydować będą okoliczności danego przypadku).

Ciężar udokumentowania tychże wydatków spoczywa natomiast na pracowniku.

Podsumowanie

Jak widać pracodawcy dysponują uprawnieniem pozwalającym zgodnie z prawem przerwać urlop pracownika. Niemniej, muszą liczyć się w takiej sytuacji z obowiązkiem pokrycia kosztów z tym związanych.

Uwaga: odwołania z urlopu nie należy mylić z przesunięciem urlopu (zaplanowanego).

Przesunięcie urlopu jest bowiem regulowane przez odmienne przepisy i może mieć miejsce z przyczyn dotyczących pracownika (art. 164 § 1 oraz art. 165 Kodeksu pracy) oraz przyczyn leżących po stronie pracodawcy (art. 164 § 2 Kodeksu pracy).

Zainteresował Cię ten wpis? Zachęcam do kontaktu ze mnąW tym celu kliknij >>> tutaj.

6 Komentarzy

 1. Ciekawy i przydatny artykuł. Pozdrawiam

  1. Dziękuję za miły komentarz. Zachęcam do śledzenia mojego bloga. Pozdrawiam

 2. Czyli nawet na urlopie nie można się czuć „bezpiecznie”…

  1. Po pierwsze dziękuję za komentarz!

   Uważam, że do tego przepisu należy podejść ze spokojem, ponieważ umożliwia odwołanie z urlopu jedynie w sytuacjach nieprzewidzianych, zwłaszcza takich, które mogą zagrażać zakładowi pracy. Ponadto pracodawca musi wówczas rozważyć zwrot kosztów poniesionych przez pracownika.

   Zwrócę przy okazji uwagę jeszcze na dwie ważne kwestie:

   1) § 2 ww. przepisu chroni również w sytuacji, w której pracownik jeszcze nie wyjechał na urlop, ale poniósł koszty związane z przygotowaniem do wyjazdu, a musiał zmodyfikować termin urlopu z uwagi na polecenie pracodawcy:

   Jeżeli pracownicy podjęli już konkretne wydatki dotyczące organizacji urlopu, tj. dokonali przedpłat, lub ponieśli inne koszty bezpośrednio związane z zaplanowanym wypoczynkiem, zaś przesunięcie urlopu nastąpiło z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, to pracodawca jest obowiązany do zwrotu pracownikowi poczynionych wydatków. Jeżeli odszkodowanie jest przewidziane w sytuacji odwołania z urlopu, to tym bardziej dotyczy zaplanowanego urlopu i poniesionych w związku z tym konkretnych wydatków (por. uzasadnienie wyroku WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 28.04.2010 r., I SA/Go 56/10).

   2) Odwołanie z urlopu wypoczynkowego nie może zostać uzasadnione wyłącznie chęcią złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę przez pracodawcę:

   Sprzeczne z zasadami współżycia społecznego jest odwołanie z urlopu, które nastąpiło wyłącznie w celu dokonania wypowiedzenia umowy o pracę (por. uchwałę Sądu Najwyższego z 9.02.1967 r., III PZP 22/66).

   Pozdrawiam

 3. Ciekawy i rzeczowy artykuł 🙂 Dobrze wiedzieć o czymś takim bo nie wiadomo czy kiedyś nie znajdziemy się w podobnej sytuacji 🙂

  1. Dziękuję serdecznie za miły komentarz i zachęcam do śledzenia mojego bloga. Pozdrawiam

Co o tym myślisz? dodaj swój komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: