21 dni na złożenie pozwu do sądu pracy – sprawdź co się zmieniło

Dłuższe terminy dla pracowników na odwołanie do sądu pracy

kpPrzypomnijmy: dotychczas w przypadku wypowiedzenia termin na odwołanie do sądu pracy wynosił 7 dni natomiast w przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia termin ten wynosił 14 dni.

Pracownicy narzekali, że ww. terminy są krótkie i w niektórych przypadkach uniemożliwiają złożenie odwołania (tj. pozwu) do sądu pracy.

1 stycznia 2017 r. weszła w życie nowelizacja art. 264 kodeksu pracy, która wprowadza jednolity i dłuższy termin (21 dni) na złożenie odwołania do sądu pracy.

Zgodnie z nową regulacją:

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę.

Żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę.

Żądanie nawiązania umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o odmowie przyjęcia do pracy.

Szczególnie pracodawcy powinni pamiętać, aby w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia zamieszczali prawidłowe pouczenie o przysługującym pracownikowi odwołaniu do sądu pracy (art. 30 § 5 kodeksu pracy). Konieczne będzie więc uaktualnienie dotychczas wykorzystywanych wzorów.

Co o tym myślisz? dodaj swój komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: