Sprawdź kiedy nie musisz dostarczyć zwolnienia lekarskiego pracodawcy

pOd 1 stycznia 2016 r. sporo zmieniło się w procedurze zawiadamiania pracodawców (płatników składek) o wystawionym zwolnieniu lekarskim ZUS ZLA, popularnie zwanym „L4”. Pomimo znacznego okresu czasu jaki upłynął od nowelizacji przepisów, wciąż pozostają one jednak nieznane wielu pracodawcom i pracownikom.

Przypomnę, iż do końca 2015 r. pracownik był obowiązany dostarczyć pracodawcy druk ZUS ZLA nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania, w przypadku niedopełnienia tego obowiązku wiązało się to z sankcją w postaci obniżenia o 25% wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, chyba że niedostarczenie zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego.

Tymczasem od 1.1.2016 r. ustawa nie przewiduje żadnego terminu na dostarczenie zwolnień lekarskich. Nie obowiązuje także sankcja za jego nieprzedstawienie. 

Czy to oznacza, iż pracownik nie musi już zachowywać terminu na doręczenie papierowego druku ZUS ZLA?

To zależy czy jego pracodawca posiada konto w portalu internetowym oraz czy pracownik otrzymał papierowe ZUS ZLA.

Jeśli pracownik otrzyma papierowe ZUS ZLA w dalszym ciągu będzie musiał przedstawić go pracodawcy w termie 7 dni od jego otrzymania. Gdy termin ten zostanie przekroczony, zasiłek chorobowy czy opiekuńczy zostanie obniżony o 25% (za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zwolnienia) – por. art. 24 ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw.

Kiedy w takim razie w dalszym ciągu pracownik otrzyma papierowe ZUS ZLA zamiast elektronicznego?

Gdy płatnikiem zasiłku jest płatnik składek nieposiadający profilu informacyjnego płatnika składek (pracodawcy, którzy nie zgłaszają do ubezpieczeń więcej niż 5 osób).

Ponadto zaświadczenie lekarskie w formie wydruku z systemu teleinformatycznego jest wydawane ubezpieczonemu w sytuacjach wyjątkowych, tj.:
1) na żądanie ubezpieczonego,
2) gdy z informacji udostępnionych na profilu informacyjnym wynika, że płatnik składek nie ma profilu informacyjnego (pomimo ciążącego na nim obowiązku oraz gdy nie musi posiadać profilu informacyjnego ponieważ nie zatrudnia więcej niż 5 osób).

Uwaga!

Pracodawcy zatrudniający do 5 pracowników (włącznie) mogą założyć profil dobrowolnie.

Jeśli jednak tego nie zrobią, muszą poinformować na piśmie swoich pracowników o obowiązku dostarczania wydruków ZUS ZLA.

 

Uwaga! 

Od 1 stycznia 2018 r. funkcjonować będą już wyłącznie zwolnienia elektroniczne.

Co o tym myślisz? dodaj swój komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: