Elektroniczne L4 – już funkcjonuje!

Chociaż nowelizacja weszła w życie już 1 stycznia 2016 r. wielu pracodawców oraz pracowników wciąż nie jest świadomych, iż od początku tego roku lekarz może wystawić pace-l4jentowi „L4” (ZUS ZLA) w wersji elektronicznej.

To prawdziwa rewolucja, gdyż do tej pory pracownicy musieli papierowy dokument ZUS ZLA przekazać pracodawcy w wersji papierowej nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Sankcją za spóźnienie było obniżenie zasiłku o 25% począwszy od ósmego dnia. (Jeśli lekarz wystawi papierowe zwolnienie ten rygor wciąż będzie obowiązywał).

 

Obowiązki pracodawcy

Stosownie do art. 58 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego – płatnicy (pracodawcy) zatrudniający powyżej 5 pracowników – muszą dokonać obowiązkowej rejestracji na Platformie Usług Elektronicznych, (pot. „PUE”).

Konto jest darmowe i dzięki niemu pracodawca będzie mógł od razu, w chwili wystawienia przez lekarza – zobaczyć do kiedy pracownik otrzymuje zwolnienie lekarskie.

Jeśli pracodawca nie założy profilu na PUE nie będzie możliwe elektroniczne przekazanie e-ZLA na profil płatnika składek. W takiej sytuacji lekarz po wystawieniu elektronicznego zwolnienia będzie musiał wręczyć pacjentowi wydruk zwolnienia. Ten wydruk pracownik będzie musiał dostarczyć swojemu pracodawcy.

Konto można założyć pod tym adresem – strona ZUS

Więcej kontroli

W momencie wystawienia zwolnienia informację za pośrednictwem systemu otrzymuje pracodawca oraz ZUS. W konsekwencji nawet przy krótkich, kilkudniowych zwolnieniach, ZUS będzie od razu posiadał stosowną informację – będzie więc mógł dokonać kontroli prawidłowości jego wystawienia. Tym bardziej, iż pracodawca będzie mógł złożyć stosowny wniosek o dokonanie kontroli przez ZUS.

Nie warto czekać

Jeśli pracodawca nie utworzy profilu ma obowiązek poinformować o tym swoich pracowników (w formie pisemnej). Tymczasem korzystanie z systemu daje wiele korzyści (możliwość natychmiastowego dostępu do informacji o zwolnieniu lekarskim pracownika, brak obowiązku przekazywania zwolnienia do ZUS, możliwość złożenia wniosku o skontrolowanie zwolnienia).

Trzeba także pamiętać, że papierowe „L4” będzie funkcjonowało tylko do końca 2017, gdyż  od 1 stycznia 2018 zwolnienia będą wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej.

Zobacz też: kiedy nie musisz dostarczyć papierowego L4 pracodawcy?

 

 

Co o tym myślisz? dodaj swój komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: