2 dni wolnego „na dziecko” można wykorzystać tylko do końca roku. Niewykorzystane dni „nie przechodzą” jednak na kolejny rok, o czym warto pamiętać!
Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 188 Kodeksu pracy).
Jeżeli obydwoje rodzice lub opiekunowie są zatrudnieni, z uprawnienia do 2 dni na opiekę może korzystać tylko jedno z nich (art. 1891 KP). Zatrudnieni rodzice sami decydują o tym, które z nich będzie korzystało z uprawnienia do opieki.
Jeśli pracownik zatrudniony jest w niepełnym wymiarze czasu pracy to wymiar zwolnienia ulega proporcjonalnemu obniżeniu. (Czyli dla osoby zatrudnionej na 1/2 etatu będzie to 1 dzień zwolnienia od pracy).
Za okres zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Wniosek pracownika o udzielenie zwolnienia od pracy jest dla pracodawcy wiążący.
Zwolnienie od pracy w celu opieki nad dzieckiem musi być jednak wykorzystane w danym roku kalendarzowym, jeśli pracownik nie wykorzysta go do końca roku, ten okres mu po prostu przepadnie, bez prawa do ekwiwalentu. Zwolnienie niewykorzystane „nie przechodzi” również na kolejny rok.