2 dni zwolnienia na dziecko – wykorzystaj przed końcem roku!

baby sitting on man s shoulder

2 dni wolnego „na dziecko” można wykorzystać tylko do końca roku. Niewykorzystane dni „nie przechodzą” jednak na kolejny rok, o czym warto pamiętać!

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 188 Kodeksu pracy).

Jeżeli obydwoje rodzice lub opiekunowie są zatrudnieni, z uprawnienia do 2 dni na opiekę może korzystać tylko jedno z nich (art. 1891 KP). Zatrudnieni rodzice sami decydują o tym, które z nich będzie korzystało z uprawnienia do opieki. 

Jeśli pracownik zatrudniony jest w niepełnym wymiarze czasu pracy to wymiar zwolnienia ulega proporcjonalnemu obniżeniu. (Czyli dla osoby zatrudnionej na 1/2 etatu będzie to 1 dzień zwolnienia od pracy).

Za okres zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Wniosek pracownika o udzielenie zwolnienia od pracy jest dla pracodawcy wiążący. 

Zwolnienie od pracy w celu opieki nad dzieckiem musi być jednak wykorzystane w danym roku kalendarzowym, jeśli pracownik nie wykorzysta go do końca roku, ten okres mu po prostu przepadnie, bez prawa do ekwiwalentu. Zwolnienie niewykorzystane „nie przechodzi” również na kolejny rok.

 

Co o tym myślisz? dodaj swój komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: