Projekt ustawy „tarczy antykryzysowej” zakłada zmiany w zakresie kierowania na badania profilaktyczne, niestety nie takie na jakie liczyli pracodawcy…
Badania profilaktyczne w okresie COVID-19
Krótkie przypomnienie: pracodawca ma obowiązek wysyłania pracowników na badania profilaktyczne: wstępne, okresowe oraz kontrolne, o czym mowa w art. 229 Kodeksu pracy.
- Zgodnie z projektem ustawy zawieszone zostają badania okresowe.
- Co oznacza, że badania wstępne oraz badania kontrolne powinny być w dalszym ciągu realizowane.
- badania wstępne lub kontrolne będzie mógł przeprowadzić inny lekarz niż uprawniony lekarz medycyny pracy.
Ustawa „tarcza antykryzysowa” wprowadza m.in. art. 12a zgodnie z kórym:
1. W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, od dnia ogłoszenia danego stanu, zawiesza się wykonywanie obowiązków wynikających z przepisów:
1) art. 229 § 2 zdanie pierwsze i § 4-5 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. 2019 r. poz. 1040, 1043 i 1495);
(…)
2.Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii albo po odwołaniu stanu epidemii, pracodawca i pracownik są obowiązani niezwłocznie podjąć wykonywanie zawieszonych obowiązków, o których mowa w ust. 1, i wykonać je w okresie nie dłuższym niż 60 dni od dnia odwołania danego stanu.
3. W przypadku braku dostępności do lekarza uprawnionego do przeprowadzenia badania wstępnego lub kontrolnego, badanie takie może przeprowadzić i wydać odpowiednie orzeczenie lekarskie inny lekarz. Orzeczenie lekarskie wydane przez innego lekarza traci moc po upływie 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo od dnia odwołania stanu epidemii.
Może zaciekawi Cię również:
Koronawirus i przymusowa praca zdalna
Pracodawco! Przeczytaj zalecenia BHP w związku z koronawirusem.
Zamknięcie firmy z powodu COVID-19 – co z wypłatą wynagrodzeń?
Zainteresował Cię ten wpis? Zachęcam do kontaktu ze mną. W tym celu kliknij >>> tutaj.