Zamknięcie firmy z powodu COVID-19 – co z wypłatą wynagrodzeń?

W przypadku, gdy pracodawca będzie musiał zamknąć swój zakład pracy albo jego część, bądź gdy nie ma możliwości polecenia pracownikowi wykonywania pracy zdalnej zastosowanie znajdzie art. 81 § 1 Kodeksu pracy. Pracownik powinien otrzymać więc tzw. „wynagrodzenie przestojowe„. Taką opinię prezentuje Główny Inspektorat Pracy.

Pensja za przestój, w jakiej wysokości?

Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia.

Reasumując, jeśli pracownik ma w umowie o pracę zapisaną stałą stawkę wynagrodzenia (np. określoną kwotę wynagrodzenia za miesiąc pracy lub stawkę za godzinę wykonywania pracy) – wówczas powinien otrzymać od pracodawcy dokładnie takie wynagrodzenie, czyli 100% wynagrodzenia zasadniczego.

Za czas przestoju pracownik nie otrzyma natomiast dodatkowych składników wynagrodzenia takich jak: dodatek specjalny, dodatek za wysługę lat czy premia.

Pensja w wysokości 60% wynagrodzenia przysługiwać będzie natomiast w przypadku pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie akordowe lub prowizyjne, czyli pracowników, którzy nie posiadają wyodrębnionej, stałej stawki wynagrodzenia miesięcznego.

Może zaciekawi Cię również:

Zwolnienia z powodu koronawirusa, zgodne z prawem?

Koronawirus i przymusowa praca zdalna

Pracodawco! Przeczytaj zalecenia BHP w związku z koronawirusem.

Zainteresował Cię ten wpis? Zachęcam do kontaktu ze mnąW tym celu kliknij >>> tutaj.

 

2 Komentarze

  1. Koronawirus to nie jest „przeszkoda z przyczyn dotyczacych pracodawcy”. To sa przyczyny wlasnie od niego niezalezne. Za pozno zamkniete granice a i kontrole sa zadne. Brak testow i srodkow ochrony dla lekarzy o procedurach juz nie wspomne. Państwo powinno płacić ale u nas bieda aż piszczy. Pis wszystko rozdał nie myśląc wogole o przyszlosci Polski. Zdrajcy ojczyzny herbu kaczka.

    1. Zapewne dyskusja o tym czy pandemia stanowi „przeszkodę dotyczącą pracodawcy” będzie się toczyła, niemniej obecne stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy oraz Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej jest jednolite – zamknięcie zakładu pracy albo ograniczenie działalności przedsiębiorstwa stanowi przestój w rozumieniu art. 81 par. 1 Kodeksu pracy.

Co o tym myślisz? dodaj swój komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: