Zwolnienie z ZUS dla mikroprzedsiębiorców? Niestety, nie dla wszystkich!

Tarcza antykryzysowa miała stanowić remedium dla małych firm tymczasem okazuje się, że wbrew zapowiedziom nie każdy z mikroprzedsiębiorców otrzyma wsparcie w postaci zwolnienia ze składek ZUS. Kto został wykluczony?

Mikroprzedsiębiorcy

Na wstępie należy zdać sobie sprawę, że termin „mikroprzedsiębiorca” został zdefiniowany w ustawie z dnia 6 marca 2018 r. – prawo przedsiębiorców.

Mikroprzedsiębiorcą  w rozumieniu tej ustawy jest: przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

  1. zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
  2. osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro;

Przykład:

Przedsiębiorca w 2018 r. zatrudnia średnio 7 pracowników, w 2019 r. 10 pracowników, w 2020 r. 10 pracowników. Liczą się jednak „lata obrotowe” czyli bierzemy pod uwagę 2018 i 2019. Wystarczy spełnienie warunku zatrudniania mniej niż 10 pracowników w jednym z tych okresów.

Przedsiębiorca z powyższego przykładu, który w 2018 r. zatrudniał średnio 7 pracowników mógłby więc być zwolniony ze składek ZUS, gdyż jest mikroprzedsiębiorcą. Nie ma przy tym znaczenia ilu zatrudniał pracowników w 2019 r. i pierwszych miesiącach 2020 r.

Dla kogo zwolnienie z ZUS na mocy tarczy antykryzysowej?

Na pewno nie dla mikroprzedsiębiorcy! Ustawa nieoczekiwanie wprowadziła rozwiązanie, iż zwolnienie ze składek ZUS może przysługiwać przedsiębiorcy, który na dzień 29 lutego 2020 r. zatrudniał maksymalnie 9 osób. Jest to więc nieznana wcześniej kategoria „małych firm”.

Prowadzi to do kuriozalnych efektów, np. pracodawca mógł przez cały 2019 r. zatrudniać kilka osób, powiedzmy 5 pracowników, w styczniu 2020 r. dalej zaledwie 5 osób, w lutym podczas okresowego zapotrzebowania zatrudnienie mogło wzrosnąć do 10 osób i…. to już wystarczy aby nie otrzymać możliwości zwolnienia z opłacania składek na gruncie tarczy antykryzysowej.

Brzmienie przepisu:

Art. 31zo. 1. Na wniosek płatnika składek, który na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych, zwalnia się z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należne za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r., wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za ten okres, jeżeli był zgłoszony jako płatnik składek przed dniem 1 lutego 2020 r.

AKTUALIZACJA [18.04.2020]: 

Znowelizowane brzmienie przepisu pozwala na uzyskanie zwolnienia z 50% składek dla firm zgłaszających do 49 ubezpieczonych.

Na wniosek płatnika składek, zwalnia się z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należnych za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r., w wysokości 50% łącznej kwoty należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc, jeżeli był zgłoszony jako płatnik składek:

1) przed dniem 1 lutego 2020 r. i na dzień 29 lutego 2020 r.,

2) w okresie od dnia 1 lutego 2020 r. do dnia 29 lutego 2020 r. i na dzień 31 marca 2020 r.,

3) w okresie od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 marca 2020 r. i na dzień 30 kwietnia 2020 r.
– zgłosił do ubezpieczeń społecznych od 10 do 49 ubezpieczonych.

 

Chcesz ubiegać się o dofinansowanie z ustawy tarcza antykryzysowa?

Zainteresował Cię ten wpis? Zachęcam do kontaktu ze mnąW tym celu kliknij >>> tutaj. 

 

Co o tym myślisz? dodaj swój komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: