5 rzeczy na temat pracy zdalnej, które powinieneś wiedzieć.

Praca zdalna zostaje szczegółowo opisana w przepisach kolejnej „tarczy antykryzysowej”. Są jednak kwestie o które lepiej zadbać samemu. Sprawdź o czym powinieneś wiedzieć planując pracę zdalną.

(1) Praca zdalna jest rozwiązaniem tymczasowym

Przepisy dotyczące pracy zdalnej, zawarte w „tarczy antykryzysowej” mają obowiązywać w czasie epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego oraz 3 miesiące po jej odwołaniu. Co stanie się później? Wszystkie kwestie trzeba będzie regulować samodzielnie, do tego uważając aby nie zrównywać pracy zdalnej z telepracą. Warto zrobić to już wcześniej tworząc odpowiedni regulamin pracy zdalnej.
W przypadku braku takiej regulacji możliwe jest nawet zakwestionowanie przez pracownika polecenia pracy zdalnej!

(2) Praca zdalna to nie to samo co telepraca

W Kodeksie pracy znajdują się przepisy dotyczące regularnego wykonywania pracy poza zakładem pracy (tzw. telepracy). Homeoffice (czyli praca zdalna) oznacza natomiast pracę, wykonywaną poza zakładem pracy jedynie okazjonalnie. Co prawda „tarcza antykryzysowa” nie zabrania wykonywania pracy zdalnej nawet przez wszystkie dni, jednak jest to obecnie uzasadnione szczególną sytuacją związaną z epidemią. Po zakończeniu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, gdy regulacja pracy zdalnej przestanie obowiązywać, pracodawcy będą musieli planować pracę zdalną z większą ostrożnością, inaczej narażą się na zarzut, iż stosują telepracę (która posiada specyficzny sposób wejścia w życie, wymaga zgody pracownika i spełnienia innych warunków opisanych w Kodeksie pracy).

(3) Praca zdalna może generować dodatkowe koszty

„Tarcza 4.0” przewiduje, iż środki i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej ma zapewnić pracodawca, czy jednak oznacza to konieczność zapłaty rachunku za Internet pracownika? Moim zdaniem nie, chociaż regulamin pracy zdalnej może przewidywać w tym zakresie korzystniejsze rozwiązania. Z pewnością jednak pracodawca powinien zapewnić pracownikowi takie narzędzia jak: laptop czy telefon służbowy (w zależności od rodzaju wykonywanej pracy) lub przewidzieć ekwiwalent za korzystanie ze sprzętu stanowiącego własność pracownika.

(4) Pracę zdalną trzeba kontrolować

Praca wykonywana w domu wymaga zachowania dyscypliny i jasnych zasad. Zalecam aby regulamin pracy zdalnej opisywał dopuszczalne formy kontroli pracy pracownika, tak aby z jednej strony zabezpieczyć interesy pracodawcy a z drugiej nie naruszyć prawa pracownika do prywatności.

(5) Powrót do pracy stacjonarnej może być trudny

Czy pracownicy, którzy przez parę miesięcy mogli wykonywać pracę z domu, chętnie powrócą do wykonywania pracy wyłącznie w sposób stacjonarny? Można w to wątpić dlatego właśnie zasady jej wykonywania powinny być już teraz zawarte w regulaminie pracy zdalnej.

Co znajdziemy w „tarczy 4.0?”

W treści projektu znalazły się m.in. przepisy modyfikujące tarczę antykryzysową, także w zakresie pracy zdalnej. Ustawodawca doprecyzował, iż:

  1. wykonywanie pracy zdalnej będzie możliwe wyłącznie jeśli pracownik będzie posiadał umiejętności techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy a rodzaj pracy będzie na to pozwalał;
  2. środki pracy i materiały do pracy oraz obsługę logistyczną pracy zdalnej ma zapewnić pracodawca;
  3. praca zdalna może być wykonywana przy użyciu środków pracy niezapewnianych przez pracodawcę (np. prywatnego komputera pracownika), jeśli umożliwia to poszanowanie i ochronę informacji poufnych i innych tajemnic prawnie chronionych, w tym tajemnicy przedsiębiorstwa, danych osobowych oraz tajemnicy pracodawcy;
  4. na polecenie pracodawcy pracownik ma obowiązek prowadzić ewidencję czynności jakie wykonuje;
  5. pracodawca może w każdym czasie cofnąć polecenie wykonywania pracy zdalnej;
  6. pracodawca odpowiada za bezpieczeństwo i higienę pracy zdalnej oraz za wypadki przy tej pracy tylko w zakresie związanym z zapewnionymi przez siebie środkami pracy lub materiałami do pracy.

Zainteresował Cię ten wpis? Chciałbyś wprowadzić regulamin pracy zdalnej
w swojej firmie?
Zachęcam do kontaktu ze mnąW tym celu kliknij >>> tutaj. 

Co o tym myślisz? dodaj swój komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: