Od świątecznego benefitu zapłacisz podatek

Zbliżają się Święta, a wraz z nimi czas świątecznych paczek i premii. Niestety, od niektórych z tych świadczeń przyjdzie nam zapłacić podatek dochodowy, dzięki tzw. „specustawie” COVID-19 kwota wolna od podatku jest jednak w 2020 i 2021 r. wyższa niż w ubiegłym roku.

Benefit w postaci premii czy nagrody opodatkowany jest w taki sposób jak wynagrodzenie za pracę. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że także od świadczeń wydawanych lub wypłacanych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych trzeba będzie uiścić podatek, jeśli suma tych świadczeń przekroczy w 2020 lub 2021 roku kwotę 2.000 zł.

Zgodnie z art. 21 ust 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1000 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Z kolei w myśl art. 4 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, kwota wolna od podatku w 2020 i 2021 r. (w sytuacji o której mowa powyżej, czyli wypłaty świadczeń z zfśs) wynosi 2000 zł.

Jaki z tego wniosek? Jeśli pracodawca będzie na tyle hojny aby przyznać pracownikowi świadczenie rzeczowe lub pieniężne z ZFŚS, którego wartość przekroczy 2000 zł, pracodawca będzie musiał uwzględnić, iż kwota ta będzie podlegać opodatkowaniu. Praktyczna wskazówka dla pracowników – warto sprawdzić jaka była wartość świadczeń z ZFŚS otrzymanych w 2020 roku i czy była ona niższa czy wyższa od 2000 zł*.

*nie dotyczy to zapomóg w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci, które wypłacane są z ZFŚS, bowiem w ich przypadku zwolnienie z PIT przysługuje niezależnie od wysokości.

Zainteresował Cię ten wpis? Może zastanawiasz się jak poprawnie sformułować regulamin ZFŚS w firmie? Zachęcam do kontaktu ze mnąW tym celu kliknij >>> tutaj. 

2 Komentarze

  1. No przeciez ja tak mam co roku. Pracuje zdalnie z jedną z agencji PR i co roku na święta z ZFŚS dostaje karte edenred która tam jest sobie nabita odpowiednia kwotą. No to w styczniu zawsze mam odprowadzony z tego podatek……

  2. Niestety premie świąteczne wypłacane ze środków obrotowych objęte są obowiązkiem podatkowym i odliczeniem składki ZUS. Ich wysokość jest uzależniona przede wszystkim od dochodu pracownika.

Co o tym myślisz? dodaj swój komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: