Pracodawca działający zamiast komornika?

Czy osoba która nie jest komornikiem może żądać aby pracodawca zajął część wynagrodzenia pracownika? Tak, jeśli dług pracownika stanowią alimenty.

Potrącenia z wynagrodzenia

Pracodawcy przywykli już, iż zdarzają się sytuacje gdy otrzymują informację o komorniczym zajęciu wynagrodzenia pracownika. Większość osób jest jednak zaskoczona gdy z żądaniem zajęcia wynagrodzenia pracownika występuje osoba niebędąca komornikiem.

Tymczasem, na mocy art. 88 Kodeksu pracy, pracodawca powinien dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika, również na wniosek osoby niebędącej komornikiem, która przedłoży tytuł wykonawczy (najczęściej wyrok sądu z klauzulą wykonalności) dotyczący alimentów.

Ważne:

  • W przypadku potrąceń z wynagrodzenia na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych nie ma ograniczenia w stosunku do minimalnego wynagrodzenia za pracę! Zajęciu będzie więc podlegało nawet minimalne wynagrodzenie za pracę.
  • Potrącenia świadczeń alimentacyjnych bez przeprowadzania postępowania egzekucyjnego mogą być dokonywane do granicy 3/5 wynagrodzenia netto pracownika.

Zgodnie z art. 88 Kodeksu pracy:

§ 1. Przy zachowaniu zasad określonych w art. 87 potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych pracodawca dokonuje również bez postępowania egzekucyjnego, z wyjątkiem przypadków gdy:

1) świadczenia alimentacyjne mają być potrącane na rzecz kilku wierzycieli, a łączna suma, która może być potrącona, nie wystarcza na pełne pokrycie wszystkich należności alimentacyjnych;

2) wynagrodzenie za pracę zostało zajęte w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej.

§ 2. Potrąceń, o których mowa w § 1, pracodawca dokonuje na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego.

Zainteresował Cię ten wpis? Zachęcam do kontaktu ze mnąW tym celu kliknij >>> tutaj. 

Co o tym myślisz? dodaj swój komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: