Praca zdalna | 10 faktów i mitów

Czy na pewno wiesz wszystko co powinieneś o zasadach wykonywania pracy zdalnej? Sprawdź sam! Oto 10 faktów i mitów na temat pracy zdalnej w dobie #covid-19.

Praca zdalna pomimo upływu kolejnych miesięcy zapisana jest w zaledwie jednym przepisie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. W przypadkach nieuregulowanych pamiętaj, iż znajdą zastosowanie przede wszystkim przepisy Kodeksu pracy!

Teza nr 1: „Pracodawca może wydać mi polecenie abym wykonywał pracę zdalną”.

Odpowiedź: Fakt.

Praca zdalna w okresie #covid-19 odbywa się na polecenie pracodawcy. Pamiętaj również, że pracodawca może w każdej chwili cofnąć swoją decyzję i wymagać powrotu do wykonywania pracy stacjonarnej!

Teza nr 2: „Pracę zdalną może wykonywać każdy pracownik, decyduje tutaj swobodne uznanie pracodawcy”.

Odpowiedź: Mit.

Żeby zlecić pracę zdalną, pracownik musi mieć umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do jej wykonywania. Pracodawca powinien tą kwestię wcześniej ustalić z pracownikiem.

Teza nr 3: „Pracodawca musi mi dać służbowego laptopa jeśli chce żebym wykonywał pracę zdalną”.

Odpowiedź: Mit.

Co do zasady narzędzia i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej oraz obsługę logistyczną pracy zdalnej zapewnia pracodawca jednak istnieje możliwość aby pracownik używał narzędzi lub materiałów niezapewnionych przez pracodawcę pod warunkiem, że umożliwia to poszanowanie i ochronę informacji poufnych i innych tajemnic prawnie chronionych, w tym tajemnicy przedsiębiorstwa lub danych osobowych, a także informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.

Teza nr 4: „Pracodawca może wymagać ode mnie prowadzenia ewidencji czynności jakie wykonuję, nawet jeśli nic takiego wcześniej nie było moim obowiązkiem”.

Odpowiedź: Fakt.

Na polecenie pracodawcy, pracownik zdalny ma obowiązek prowadzić ewidencję wykonanych czynności, uwzględniającą w szczególności opis tych czynności, a także datę oraz czas ich wykonania.

Teza nr 5: „W trakcie wykonywania pracy zdalnej muszę być non stop pod telefonem i mailem”.

Odpowiedź: Mit.

Samo polecenie wykonywania pracy zdalnej nie powoduje jeszcze zmiany systemu czasu pracy pracownika. Przykładowo jeśli pracownik pracuje od pon. do piątku w godzinach 8-16 (w systemie podstawowym), to te same zasady należy stosować w przypadku powierzenia pracy zdalnej, chyba, że dojdzie do zmiany systemu czasu pracy.

Teza nr 6: „Z tytułu wykonywania pracy zdalnej przysługuje mi prawo do dodatku za zużyty prąd oraz dostęp do Internetu”.

Odpowiedź: Mit, chociaż…

Być może już niedługo. Trwają bowiem prace nad pełną kodyfikacją pracy zdalnej i jednym z elementów ma być prawo pracownika do otrzymania dodatku z tytułu poniesionych kosztów przy wykonywaniu pracy zdalnej.

Teza nr 7: „Pracownik zdalny również może ulec wypadkowi przy pracy”

Odpowiedź: Fakt.

W przypadku pracy zdalnej także może dojść do wypadku i może zostać zakwalifikowany jako „wypadek przy pracy” pod warunkiem, że jest to zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą 1) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych; 2) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia; 3) w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Teza nr 8: „Mogę wykonywać pracę zdalną z dowolnego miejsca, nawet z Zanzibaru”

Odpowiedź: Fakt, chyba, że…

…twój pracodawca zadbał wcześniej o doprecyzowanie w regulaminie pracy zdalnej skąd praca zdalna może być świadczona. Pracodawcom szczerze polecam wprowadzić takie zasady do regulaminu, najlepiej będącego częścią regulaminu pracy.

Teza nr 9: „Jak tylko pandemia minie to wszyscy pracownicy wrócą do biur”.

Odpowiedź: Mit.

Badania jasno pokazują, że pandemia na stałe zmieni szereg naszych przyzwyczajeń. Pracownicy będą zdecydowanie bardziej zainteresowani aby móc wykonywać pracę zdalną dlatego już dzisiaj pomyśl o wdrożeniu regulaminu pracy zdalnej w swojej firmie.

Teza nr 10: „Pracodawca może obciąć mi pensję z powodu wykonywania pracy zdalnej”.

Odpowiedź: Mit.

Wprowadzenie pracy zdalnej nie zmienia warunków zatrudnienia pracownika. Obowiązują więc takie same zasady w zakresie wynagrodzenia, stanowiska czy systemu czasu pracy. Zmiana wynagrodzenia wymaga dokonania wypowiedzenia zmieniającego lub zawarcia porozumienia zmieniającego.

Zainteresował Cię ten wpis? Zachęcam do kontaktu ze mnąW tym celu kliknij >>> tutaj.

2 Komentarze

  1. Cóż, oby jednak jak najwiecej osób po pandemii wróciło do pracy w biurach, bo nam braknie psychologów w Polsce 🙂

  2. Ojj pracuje zdalnie od 5,5 roku….. Wszystko ma swoje plusy i minusy. Na pewno nie ma czegoś takiego jak intrygi zakulisowe w pracy i to jest coś co jest bardzo dobra opcją.

Co o tym myślisz? dodaj swój komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: