Co skontroluje PIP w 2022? Jest już plan!

Znamy już program działania Państwowej Inspekcji Pracy na 2022 r. oraz lata 2022 – 2024. Pora wykorzystać tą wiedzę aby z wyprzedzeniem przygotować się na zbliżające się kontrole.

3 główne strategie

Według PIP kontrole, których ma być aż 52 tys. w 2021 r., skupią się zwłaszcza na 3 obszarach:

  1. prewencji anty-wypadkowej – czyli kontrola będzie natężona u pracodawców u których występuje duża liczba wypadków związanych z pracą i wiele zagrożeń zawodowych;
  2. kontrola sektora budowlanego – co oznacza jeszcze częstsze kontrolowanie firm z tej branży. Oprócz kontroli ma ruszyć także duża kampania edukacyjna pod hasłem „Budowa. STOP wypadkom!”;
  3. kontrola zagrożeń chemicznymi czynnikami środowiska pracy.

Co interesujące, PIP stwierdza, iż „filarem aktywności ma być rozpatrywanie skarg pracowników„.

Wciąż liczy się zapobieganie COVID-19

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada, iż będzie także sprawdzać stosowanie się pracodawców do przepisów mających na celu ograniczenie narażenia na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 w zakładach pracy, a także realizację obowiązku przekazywania pracownikom informacji o zagrożeniach dla zdrowia i życia oraz o podjętych działaniach ochronnych i zapobiegawczych.

Kontrola obejmie także prawidłowość stosowania „tarcz-antykryzysowych”. Miejmy więc na uwadze przegląd przepisów na mocy których obniżano wymiar czasu pracy pracownikom, a także weryfikację czy nie dochodziło wówczas do nadużyć (np. pracy ponadwymiarowej pomimo „formalnego” obniżenia etatu).

Cudzoziemcy pod kontrolą

PIP zapowiada także, iż będzie weryfikować legalność powierzania i wykonywania pracy przez cudzoziemców. Uwaga – dotyczyć będzie to nie tylko legalności pracy ale również wykonywania pracy faktycznie w wyższym wymiarze czasu pracy lub za wynagrodzeniem wyższym niż wskazane w umowie o pracę. 

Zaciekawił Cię ten artykuł? 

Chciałbyś przeszkolić zespół HR aby wiedział jak zachować się w trakcie kontroli PIP? Potrzebujesz pomocy w trakcie kontroli? A może chciałbyś dokonać sprawdzenia poprawności twojej dokumentacji, zanim dojdzie do kontroli?

Zachęcam do kontaktu ze mnąW tym celu kliknij >>> tutaj. 

Co o tym myślisz? dodaj swój komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: