Parę słów o dostępie do informacji publicznej artykuł w Biuletynie OIRP

pióro

Podstawą działalności administracji państwowej powinna być jej przejrzystość. Jak ten postulat jest   realizowany w praktyce?

W teorii organy administracji powinny więc informować obywateli o tym jak korzystają ze swoich uprawnień. Narzędziem służącym do zdobywania takich informacji jest ustawa o dostępie do informacji publicznej. Czy ktoś zastanawiał się jednak jak w praktyce realizowane są jej założenia?

Zapraszam wszystkich do lektury artykułu poświęconego dostępowi do informacji publicznej, w której dzielę się moimi doświadczeniami zdobytymi na polu zmagań z organami administracji oraz sądami.

Zwracam uwagę, że obecnie dostęp do informacji publicznej jest nie tylko sposobem na kontrolowanie władzy, ale w wielu sytuacjach warunkuje zasadność wszczynania procesów sądowych.

Tymczasem, o tym w jaki sposób podmioty będące w posiadaniu informacji publicznej (bardzo często dotyczącej inwestycji realizowanej z publicznych środków) unikają jej udostępnienia, można przekonać się czytając mój artykuł.

Artykuł ukazał się w najnowszym wydaniu  Biuletynu Okręgowej Izby Radców Prawnych (numer 2/2014), na stronie 26

Można się z nim zapoznać klikając na poniższy odnośnik:

Biuletyn OIRP 2_2014

Co o tym myślisz? dodaj swój komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: