Podstawą działalności administracji państwowej powinna być jej przejrzystość. Jak ten postulat jest realizowany w praktyce?
W teorii organy administracji powinny więc informować obywateli o tym jak korzystają ze swoich uprawnień. Narzędziem służącym do zdobywania takich informacji jest ustawa o dostępie do informacji publicznej. Czy ktoś zastanawiał się jednak jak w praktyce realizowane są jej założenia?
Zapraszam wszystkich do lektury artykułu poświęconego dostępowi do informacji publicznej, w której dzielę się moimi doświadczeniami zdobytymi na polu zmagań z organami administracji oraz sądami.
Zwracam uwagę, że obecnie dostęp do informacji publicznej jest nie tylko sposobem na kontrolowanie władzy, ale w wielu sytuacjach warunkuje zasadność wszczynania procesów sądowych.
Tymczasem, o tym w jaki sposób podmioty będące w posiadaniu informacji publicznej (bardzo często dotyczącej inwestycji realizowanej z publicznych środków) unikają jej udostępnienia, można przekonać się czytając mój artykuł.
Artykuł ukazał się w najnowszym wydaniu Biuletynu Okręgowej Izby Radców Prawnych (numer 2/2014), na stronie 26
Można się z nim zapoznać klikając na poniższy odnośnik: