Czy pracownik może żądać odprawy mimo, iż sam rozwiązał umowę o pracę?

Okazuje się, że tak!

kpZgodnie bowiem z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 2 lipca 2015 r.:

​Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika na podstawie art. 55 § 1[1] k.p. z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika uprawnia pracownika do nabycia prawa do odprawy pieniężnej, o której mowa w art. 8 w związku z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (jednolity tekst: Dz.U. z 2015 r., poz. 192 ze zm.), jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód rozwiązania stosunku pracy.

Kanwą powyższej sytuacji był przypadek w którym pracownik rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy (art. 55 kodeksu pracy). Taką przyczyną może być np. niewypłacanie wynagrodzenia lub nieopłacanie składek na ubezpieczenie społeczne przez pracodawcę.

W sytuacji powyższej Sąd Najwyższy uznał, iż skoro rozwiązanie umowy o pracę z winy pracodawcy pociąga za sobą skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem (art. 55 par. 3) a przyczyna wypowiedzenia nie dotyczy pracownika, należna jest mu odprawa.

Istnieją jednak podstawy, aby podjąć polemikę z tezą SN, ale to już temat na odrębną dyskusję…

Co o tym myślisz? dodaj swój komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: