Okazuje się, że tak!
Zgodnie bowiem z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 2 lipca 2015 r.:
Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika na podstawie art. 55 § 1[1] k.p. z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika uprawnia pracownika do nabycia prawa do odprawy pieniężnej, o której mowa w art. 8 w związku z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (jednolity tekst: Dz.U. z 2015 r., poz. 192 ze zm.), jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód rozwiązania stosunku pracy.
Kanwą powyższej sytuacji był przypadek w którym pracownik rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy (art. 55 kodeksu pracy). Taką przyczyną może być np. niewypłacanie wynagrodzenia lub nieopłacanie składek na ubezpieczenie społeczne przez pracodawcę.
W sytuacji powyższej Sąd Najwyższy uznał, iż skoro rozwiązanie umowy o pracę z winy pracodawcy pociąga za sobą skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem (art. 55 par. 3) a przyczyna wypowiedzenia nie dotyczy pracownika, należna jest mu odprawa.
Istnieją jednak podstawy, aby podjąć polemikę z tezą SN, ale to już temat na odrębną dyskusję…