Pracodawca nakazuje wybrać urlop ale… czy to zgodne z prawem?

Zbliża się koniec września a więc najwyższa pora na wykorzystanie urlopu zaległego, tylko czy pracodawca może narzucić jego termin?

Urlop w porozumieniu

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w Kodeksie pracy, urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów a jeśli u pracodawcy plan urlopów nie jest ustalany wówczas urlop jest udzielany każdorazowo w porozumieniu z pracownikiem. Co do zasady nie ma więc możliwości aby to pracodawca narzucił pracownikowi termin urlopu.

Z drugiej strony, zgodnie z art. 168 Kodeksu pracy, urlopu niewykorzystanego należy pracownikowi udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Nieudzielenie urlopu zaległego w tym terminie jest zagrożone grzywną. Nic więc dziwnego, że pracodawcy zabiegają o to aby pracownicy najpóźniej do 30 września wykorzystali zaległy urlop. Od lat dyskusyjna jest jednak kwestia czy mogą to robić bez zgody pracownika (można przewidzieć taką klauzulę w regulaminie pracy).

Ważne: urlop zaległy to urlop za 2019 r. i ewentualne wcześniejsze lata. (Urlop za aktualnie obowiązujący rok to urlop bieżący).

Inne zasady w trakcie COVID-19

Warto wiedzieć, że w okresie epidemii zasady wykorzystywania urlopów zostały zmodyfikowane a to za sprawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (w brzmieniu nadanym tzw. ustawą  „tarcza 4.0”).

Zgodnie z art. 15gc ustawy:

W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać.

Co z tego wynika? Otóż w okresie epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, pracodawca może:

  • nakazać pracownikowi wykorzystanie urlopu zaległego, maksymalnie w wymiarze do 30 dni urlopu;
  • pracownik ma obowiązek taki urlop wykorzystać.

W okresie epidemii zasady dotyczące wykorzystania zaległego urlopu są więc jasne. Pracodawca może na taki urlop skierować pracownika nawet bez jego zgody. Nie dotyczy to jednak urlopu za bieżący rok kalendarzowy!

Zainteresował Cię ten wpis? Zachęcam do kontaktu ze mnąW tym celu kliknij >>> tutaj. 

4 Komentarze

  1. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy pracodawca nie narusza naszego prawa jako pracownika, najlepszym wyjściem jest skorzystanie z usług radcy prawnego, który specjalizuje się w prawie pracy. Taka osoba z pewnością doradzi nam w trudnej dla nas sytuacji.

  2. Sama też od jakiegoś czasu szukałam dobrej kancelarii prawnej, ponieważ mam dosyć duży problem ze swoim pracodawcą, ale na szczęście trafiłam na świetną ofertę, więc może akurat to będzie dobry wybór

    1. Pani Agato, w razie potrzeby polecam swoje usługi. Można się ze mną skontaktować pod zakładką „skontaktuj się ze mną”.

  3. Czasem ważne jest by takie sytuacje skonsultować z dobrym adwokatem. Sama mam już w sumie jedną kancelarię na oku, która posiada świetną ofertę

Co o tym myślisz? dodaj swój komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: