Zatrudniasz nowego pracownika? Wytłumaczysz się ZUS jaki zawód wykonuje

Wykonujesz działalność gospodarczą / pracujesz w dziale HR / lub zatrudniasz nowego pracownika? Pamiętaj, że musisz ustalić i zgłosić do ZUS kod zawodu osoby ubezpieczonej. Tylko się nie pomyl ponieważ kodów jest ok. 2.5 tysiąca!

Zmiany już weszły w życie!

Od 16 maja 2021 r. aby prawidłowo wypełnić druki ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego) oraz druk ZUS ZUA (zgłoszenie do ubezpieczeń) trzeba wskazać w nich kod zawodu pracownika (ubezpieczonego), którego dotyczy druk.

Kogo dotyczy ten obowiązek?

Wszystkich aktywnych zawodowo, w tym:

  • pracowników,
  • zleceniobiorców,
  • i co najbardziej kontrowersyjne również osób „samozatrudnionych” czyli prowadzących własną, jednoosobową działalność gospodarczą.

Zgodnie z wyjaśnieniami ZUS: nie trzeba jednak uzupełniać informacji o kodzie zawodu dla osób zgłoszonych do ubezpieczeń przed 16 maja 2021 r. Płatnik nie musi składać dokumentu zgłoszeniowego korygującego tylko po to, aby wykazać kod zawodu osoby zgłoszonej do ubezpieczeń przed 16 maja 2021 r.

Jaka jest lista zawodów?

Aktualnie obowiązujące kody zawodu określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U. z 2018 r. poz. 227). W myśl rozporządzenia kody zawodowe podzielone zostały na: 

1.     Przedstawicieli władz publicznych, wyższych urzędników i kierowników,

2.    Specjalistów, 

3.    Techników i innego średniego personelu, 

4.    Pracowników biurowych, 

5.    Pracowników usług i sprzedawców, 

6.    Rolników, ogrodników, leśników i rybaków,

7.     Robotników przemysłowych i rzemieślników, 

8.    Operatorów i monterów maszyn i urządzeń, 

9.    Pracowników wykonujących prace proste,

 10. Przedstawicieli Siły Zbrojnej.

Po co ZUS ta informacja?

I to jest największa tajemnica. Poglądy są różne, ZUS tłumaczy się kwestiami statystyki oraz „prowadzeniem monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych”. Czy tym nie powinien się jednak zajmować urząd pracy? Wydaje się więc, że jedynym sensem pozyskiwania tych informacji przez ZUS jest zaplanowanie kontroli u pracodawcy, np. gdy ZUS zdecyduje się na skontrolowanie konkretnych grup zawodowych.

Chcesz się dowiedzieć jakie kompetencje posiada ZUS w przypadku kontroli? Jak zachować się gdy inspektor chce skontrolować twoją firmę? Zachęcam do kontaktu ze mnąW tym celu kliknij >>> tutaj. 

Co o tym myślisz? dodaj swój komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: