Kiedy pracodawca powinien wypłacić pracownikowi odprawę?

Temat o niesłabnącej aktualności. Sprawdź jak jest naprawdę – komu, kiedy i w jakiej wysokości należy wypłacić odprawę.

Kiedy i komu należy się odprawa?

Po pierwsze, nie każdy pracodawca musi w ogóle wypłacać odprawy ale tylko taki pracodawca który zatrudnia co najmniej 20 pracowników.

Po drugie, istotny jest nie tyle staż pracy (on określa jedynie wysokość odprawy ale nie przesądza o prawie do jej otrzymania), a przyczyna dla której doszło do zwolnienia.

Przepisy ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (potocznie i dość mylnie nazywanej „ustawą o zwolnieniach grupowych”) wskazują na dwie sytuacje:

  1. Gdy w okresie 30 dni, dochodzi do zwolnień grup pracowników (10 pracowników jeśli zakład pracy zatrudnia mniej niż 100 osób, 10% gdy zatrudnia między 100 – 300 osób, oraz 30 pracowników jeśli zatrudnia 300 lub więcej osób), a przyczyna zwolnienia nie dotyczy pracownika (a więc leży po stronie zakładu pracy).
  • Lub gdy dochodzi do zwolnienia nawet pojedynczego pracownika ale następuje to wyłącznie z przyczyn niedotyczących pracownika.

Które przyczyny nazywamy „niedotyczącymi pracownika”?

Pod pojęciem „przyczyn niedotyczących pracowników” należy rozumieć wszelkie przyczyny, które nie wynikają z indywidualnej oceny danego pracownika (jego zachowania, postawy, realizacji obowiązków służbowych) ale dotyczą wyłącznie pracodawcy. Przyczyny takie można podzielić można na ekonomiczne, organizacyjne, produkcyjne, technologiczne, a także inne przyczyny dotyczące pracodawcy. Mówiąc najprościej – pracownik nie zawinił ale pracodawca zmuszony jest do jego zwolnienia.

Przykłady: likwidacja stanowiska pracy, likwidacja etatu (jednego z wielu stanowisk pracy), restrukturyzacja zakładu pracy związana z poszukiwaniem oszczędności.

Jaka powinna być wysokość odprawy?

Wysokość odprawy uzależniona jest od stażu pracy pracownika i wynosi równowartość wynagrodzenia:

  • 1 miesięcznego, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
  • 2 miesięcznego, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
  • 3 miesięcznego, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Ustawa wprowadza jednak ogranicznik – czyli max. wysokość odprawy. Ustawowo[1] kwota odprawy jest ograniczona do równowartości 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czyli obecnie pracownik może otrzymać maksymalnie 42.000 zł tytułem odprawy (15 x 2.800 zł).

Jednakże u pracodawcy, który doznał spadku obrotów gospodarczych lub istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń wysokość odprawy, odszkodowania lub innego świadczenia pieniężnego wypłacanego przez tego pracodawcę pracownikowi w związku z rozwiązaniem umowy o pracę, nie może przekroczyć dziesięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Więcej na temat przeczytasz >>> tutaj.

Nie otrzymałeś odprawy pomimo, że Ci się należała? Nie wiesz czy powinieneś wypłacić odprawy jako pracodawca? Zachęcam do kontaktu ze mnąW tym celu kliknij >>> tutaj. 

Co o tym myślisz? dodaj swój komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: