Wolontariat pracowniczy – jak i dlaczego warto?

Wydarzenia ostatnich miesięcy (jeśli nie lat) pokazały, że Polacy potrafią i chcą pomagać. Coraz częściej w pomaganie włączają się również pracodawcy. Moim zdaniem idealną formułą łączącą chęć pomocy ze strony pracowników, zaangażowanie biznesu i pozytywne promowanie firmy jest wolontariat pracowniczy.

Czym jest wolontariat pracowniczy?

Wolontariat pracowniczy można zdefiniować jako działania polegające na podejmowaniu i wspieraniu przez przedsiębiorcę działalności charytatywnej na rzecz wybranych podmiotów, w szczególności organizacji pozarządowych i określonych przepisami prawa instytucji, przy dobrowolnej współpracy zatrudnianych przez przedsiębiorcę osób.

Istnieją różne formy wolontariatu pracowniczego. Najczęstsze są akcje czasowe takie jak:

  • zbiórka darów;
  • wspólne oddawanie krwi;
  • potrącenie składki z wynagrodzenia na dany cel;
  • udział lub organizacja lokalnego wydarzenia pomocowego (np. koncertu / biegu charytatywnego itp.)
  • różnego rodzaju pomniejsze, ale incydentalne akcje, np. wspólne sprzątanie, udział w animacjach dla podopiecznych domu dziecka itp.

Coraz częściej wolontariat pracowniczy przybiera jednak postać zorganizowanego działania, nastawionego na dłuższe aktywności. Do tego zwłaszcza chciałbym Cię zachęcić.

Wolontariat może być organizowany przy pomocy fundacji lub wręcz poprzez utworzenie fundacji przy przedsiębiorstwie, które będzie wspierało jej działalność.

Fundacja pomoże pracodawcy w stworzeniu programu oraz określeniu celu działania wolontariatu. Najlepiej aby działania wolontariuszy wpisywały się w misję przedsiębiorstwa (np. promując pomoc dla osób starszych / młodzieży / osób chorych / środowiska / opieki nad zwierzętami itp.). Opcji jest tutaj naprawdę wiele.

Jakie zachęty może stosować pracodawca?

Pracodawcy najczęściej mocno angażują się w życie fundacji, wykorzystując te działania jako element CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu), promując jej działalność na równi z samą firmą. Częstymi elementami wsparcia są:

  • dotacje celowe na rzecz fundacji;
  • zwolnienie pracowników na czas aktywności wolontaryjnej, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia;
  • pomoc rzeczowa (np. doposażenie fundacji lub wolontariuszy);
  • indywidualne zaangażowanie osób prowadzących przedsiębiorstwo w wydarzenia organizowane przez fundację.

Jak zacząć?

Zachęcam do kontaktu ze mną w tym celu kliknij >>> tutaj.  Pomogę Ci stworzyć ramy prawne wolontariatu pracowniczego. Wspólnie z zaprzyjaźnioną fundacją, mogę Cię również, krok po kroku, przeprowadzić przez proces tworzenia własnej fundacji oraz podpowiedzieć jakie działania sprawdzają się w praktyce.

Zachęcam także do zapoznania się ze świetną publikacją nt. wolontariatu w biznesie, na przykładzie wolontariatu organizowanego na rzecz osób starszych. Możesz się z nią zapoznać klikając tutaj.

Co o tym myślisz? dodaj swój komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: