Pomimo elektronicznego L4, nadal należy zawiadomić pracodawcę o nieobecności w pracy!

Od 1 grudnia 2018 r. funkcjonować będą wyłącznie e-zwolnienia. Od tej daty nie będzie trzeba już przynosić pracodawcy papierowego druku „ZUS-ZLA”. Nie oznacza to jednak, iż uchylony został wymóg zawiadomienia pracodawcy o nieobecności chorobowej w pracy!

person holding red hot compressWarto pamiętać, iż kwestię powiadomienia o nieobecności w pracy reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy z dnia 15 maja 1996 r. (Dz.U. Nr 60, poz. 281).

 

 

Powiadomienie najpóźniej w drugim dniu nieobecności.

Zgodnie z paragrafem 2 ust. 2 ww. rozporządzenia:

W razie zaistnienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do pracy, pracownik jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy. Jeżeli przepisy prawa pracy obowiązujące u danego pracodawcy nie określają sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności pracownika w pracy, zawiadomienia tego pracownik dokonuje osobiście lub przez inną osobę, telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności albo drogą pocztową, przy czym za datę zawiadomienia uważa się wtedy datę stempla pocztowego.

Zasady powiadamiania o nieobecności w pracy nie ulegają więc zmianie, o czym warto wiedzieć. Brak terminowego zawiadomienia o nieobecności może bowiem oznaczać dla pracownika ryzyko poniesienia sankcji porządkowych, a w niektórych przypadkach nawet wypowiedzenia umowy (np. gdy brak powiadomienia o nieobecności wyrządził pracodawcy szkodę).

Zasadą obowiązującą od 1 grudnia 2018 r. będzie natomiast brak konieczności doręczenia papierowego druku zwolnienia lekarskiego ZUS-ZLA, a co za tym idzie brak sankcji jaki groził za jego niedoręczenie (lub spóźnienie w jego doręczeniu).

Jakie korzyści z e-zwolnienia?

https://www.gov.pl/web/rodzina/1-grudnia-ruszaja-elektroniczne-zwolnienia-lekarskie-e-zla

 

 

Co o tym myślisz? dodaj swój komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: