Rozwiązanie umowy przez wideokonferencję lub kuriera?

Zasady rozwiązywania umów o pracę w trakcie pandemii uległy zmianie i lepiej się z nimi zapoznać aby nie doprowadzić do kompromitującego błędu.

Nie ma „fikcji doręczenia” więc trudniej rozwiązać umowę o pracę

Ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem SARS-CoV-2 (zwana potocznie: „tarczą antykryzysową 2.0”) uchyliła obowiązywanie tzw. „fikcji doręczenia”. Wcześniej, niepodjęta na poczcie przesyłka, po tzw. podwójnym awizowaniu, była traktowana za doręczoną. Ta zasada zawieszona podczas pandemii.

Nieodebranie pisma z poczty w trakcie pandemii nie spowoduje skutku doręczenia, a co za tym idzie pismo będzie uznawane za niedoręczone.

Zgodnie z art. 98 „tarczy antykryzysowej 2.0”:

Nieodebranych pism podlegających doręczeniu za potwierdzeniem odbioru przez operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe, których termin odbioru określony w zawiadomieniu o pozostawieniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru przypadał w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, nie można uznać za doręczone w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz przed upływem 14 dni od dnia zniesienia tych stanów. [Nie dotyczy to jednak przesyłek urzędowych, np. sądowych czy komorniczych].

Wniosek jest następujący – odbiór pisma przesłanego przez pracodawcę za pośrednictwem Poczty Polskiej opiera się obecnie na… dobrej woli adresata. Jeśli pracownik nie odbierze listu wówczas do rozwiązania umowy o o pracę nie dojdzie. Oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę musi bowiem zostać doręczone pracownikowi (a nie jedynie wysłane).

Jak w takim razie rozwiązać umowę o pracę w okresie pandemii?

Najbardziej wskazaną formą doręczenia wypowiedzenia lub oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia (tzw. „dyscyplinarki”) w dobie pandemii i pracy zdalnej jest forma elektroniczna z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Przesłanie wypowiedzenia w tej formie na firmowy e-mail pracownika jest równoznaczne ze złożeniem wypowiedzenia w pisemnej formie.

Czy w takim razie korzystać z wideorozmowy z pracownikiem podczas rozwiązywania umowy o pracę? Tak, jednak pamiętając, że nie zastępuje to obowiązku doręczenia pracownikowi wypowiedzenia w formie pisemnej (lub równoznacznej, czyli elektronicznej z kwalifikowanym podpisem).

Wideokonferencja może być natomiast przydatna aby np. podziękować pracownikowi za dotychczasową pracę lub stać się momentem w którym pracownik zada dodatkowe pytania związane z wypowiedzeniem – np. kiedy i z kim rozliczyć służbowy sprzęt.

Wypowiedzenie może także zostać doręczone za pomocom firmy kurierskiej, jednakże z tym zastrzeżeniem że pismo powinno zostać przez pracownika odebrane. Doręczenie wypowiedzenia przez kuriera sąsiadowi, może zostać zakwestionowane przez pracownika.

Czy jest jeszcze jakaś alternatywa? Otóż pozostaje… osobista wizyta w domu pracownika, co nie będzie raczej przyjemnym momentem dla żadnej ze stron.

Zainteresował Cię ten wpis? Zachęcam do kontaktu ze mnąW tym celu kliknij >>> tutaj.

One comment

  1. Rozwiązanie umowy przez wideokonferencję… ale niefajnie :/ Ja już kiedys straciłam pracę. I jest to upokarzające … :/

Co o tym myślisz? dodaj swój komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: