Workation – czyli pracuj i odpoczywaj

Na czym polega workation?

Można powiedzieć, iż na pozór nie jest to nowy pomysł. Wszakże większość pracowników w Polsce wykonuje pracę przez przeciętnie 8 godzin dziennie, a więc pozostała część dnia pozostaje na odpoczynek. Szybka popularyzacja pracy zdalnej spowodowała jednak, iż coraz częściej laptopa zabieramy ze sobą na plażę czy w góry, a więc w miejsce gdzie dotychczas jeździliśmy wyłącznie na wakacje.

Woraktion– to łączenie pracy oraz wypoczynku poza miejscem stałego zamieszkania. Najczęściej połączone z wykonywaniem pracy w formie zdalnej.

Czy warto? I o czym należy wówczas pamiętać?

Elastyczność, którą daje workation wymaga ustalenia jasnych zasad, tak aby nie dochodziło do niepotrzebnych nieporozumień. Planując workation w firmie, weź pod uwagę:

  • Czas pracy – praca zdalna rzadko jest pracą w sztywnych ramach 8:00 – 16:00. Podstawowy system czasu pracy z reguły więc się tutaj nie sprawdzi. Rozważ wprowadzenie systemu zadaniowego, wcześniej określając jednak: zasady ustalania zadań, sposób komunikacji i sygnalizowania nadmiernej lub zbyt małej ilości zadań na dany dzień.
  • Miejsce pracy – czy praca będzie świadczona z zagranicy? Jeśli tak, sprawdź wcześniej czy będzie to miało przełożenie na opodatkowanie pracownika oraz obowiązki ubezpieczeniowe (ZUS).
  • Bezpieczeństwo – pamiętaj aby ustalić jasne zasady dotyczące zabezpieczenia służbowego laptopa oraz dokumentów, tak aby nie doszło do wycieku informacji poufnych.
  • Komunikacja – różnica stref czasowych, zadaniowy system czasu pracy – m.in. te czynniki powodują, iż wzrasta pokusa (ryzyko), iż żadna ze stron nie będzie zadowolona z pory w której prowadzone są służbowe rozmowy, wideokonferencje i wymiana e-maili. Zadbaj o ustalenie jasnych zasad i ram komunikacji z pracownikami.
  • Powrót do biura – może być konieczny, nie tylko w sytuacji awaryjnej. Ustal wcześniej zasady na jakich pracownicy będą musieli przerwać workation i wrócić do pracy stacjonarnej w biurze.

Zainteresował Cię ten temat? Może zastanawiasz się jak bezpiecznie uregulować workation w twojej firmie? Skontaktuj się ze mną! W tym celu kliknij >>> tutaj. 

One comment

  1. […] i sierpień to okresy gdy mogą nam dokuczać upały. Gdy urlop jest już wykorzystany a workation nie wchodzi w grę, rozpoczynają się pytania – do czego jest zobligowany pracodawca w zw. z […]

Co o tym myślisz? dodaj swój komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: