Upał w biurze, jakie obowiązki ma pracodawca?

Lipiec i sierpień to okresy gdy mogą nam dokuczać upały. Gdy urlop jest już wykorzystany a workation nie wchodzi w grę, rozpoczynają się pytania – do czego jest zobligowany pracodawca w zw. z wysokimi temperaturami?

Woda i napoje

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy, bez względu na temperaturę panującą na zewnątrz, jest zapewnić dostateczną ilość wody zdatnej do picia. Można to zrealizować np. poprzez dostęp do wody butelkowanej lub źródło pitnej wody.

Dodatkowo, w poniższych przypadkach, pracodawca powinien także zapewnić napoje:

  • przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze powyżej 25°C
  • na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C.

Co istotne, pracodawca zapewnia pracownikom napoje w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników, wzbogacone w sole mineralne i witaminy. Napoje powinny być dostępne dla pracowników w ciągu całej zmiany roboczej.

Uwaga: kto, będąc odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa i higieny pracy albo kierując pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, nie przestrzega przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł. Ten przepis Kodeksu pracy dotyczy także niezapewnienia wody pitnej oraz napojów.

Młodociany powstrzyma się od pracy

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac z dnia 24 sierpnia 2004 r. wśród prac wzbronionym młodocianym wskazane zostały prace w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30°C.

Pracownik młodociany (15 – 18 l.) nie może więc wykonywać pracy gdy temperatura przekracza 30°C, choćby nawet wyrażał taką chęć.

Ochrona kobiet w ciąży oraz kobiet karmiących dziecko

Kobiety w ciąży i kobiety karmiące dziecko piersią nie mogą wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią (vide art. 172 § 1 Kodeksu pracy). 

W rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią wskazano, iż pracami niebezpiecznymi dla kobiet w ciąży oraz matek karmiących dziecko są prace wykonywane w mikroklimacie gorącym w warunkach, w których wskaźnik PMV (przewidywana ocena średnia), określany zgodnie z Polską Normą dotyczącą tych prac, jest większy od 1,0.

Co jeszcze?

Pracodawca może np. wprowadzić dłuższe przerwy w pracy, lub odpowiednio skrócić czas pracy. Coraz popularniejsze staje się także umożliwienie pracownikom wypoczynku w przestrzeni ogólnodostępnej, np. tarasie, ogrodzie lub pokojach do relaksu.

Pracodawca powinien dążyć do poprawy komfortu pracy pracowników zapewniając aby pomieszczenia biurowe były klimatyzowane czy wentylowane ale… brak jest przepisu, który określałby maksymalną temperaturę dopuszczalną w biurze. Temperatura nie może być niższa niż 18°C ale przepisy milczą w temacie górnej granicy temperatury.

Zainteresował Cię ten temat? Nie jesteś pewny jakie masz obowiązki i prawa jako pracownik lub pracodawca? Skontaktuj się ze mną! W tym celu kliknij >>> tutaj. 

Co o tym myślisz? dodaj swój komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: