Absencje w zespole stwarzają problemy wielu pracodawcom. W którym momencie mogą stać się przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę?
Przyczyny absencji
Z jednej strony pracownik ma prawo do korzystania z okresów zwolnień od pracy, z szeregu różnych przyczyn. Najczęściej są to nieobecności wywołane chorobą. Niekoniecznie własną, ponieważ pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego w przypadku opieki nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Z drugiej strony, pracodawcy narzekają, iż absencje chorobowe powodują dla nich negatywne skutki. Czy pracownikowi grozi jednak zwolnienie z powodu absencji?
Zwolnienie za absencję?
Sporo emocji budzi możliwość wypowiedzenia umowy pracownikowi, który powraca do pracy po okresie absencji. Orzecznictwo Sądu Najwyższego już od dłuższego czasu zezwala jednak pracodawcom na taki krok, w szczególności gdy absencje dezorganizują pracę.
Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 21 października 1999 r. (sygn. I PKN 323/99):
W przypadku, gdy absencje w pracy pracownika są częste i długotrwałe nie można od pracodawcy wymagać, by brał pod uwagę możliwość poprawy zdrowia pracownika i od tego uzależniał wypowiedzenie mu umowy o pracę.
W wyroku SN z dnia 23 stycznia 2001 r. (sygn. akt: I PKN 191/00):
Nie narusza zasad współżycia społecznego przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy w czasie na nią przeznaczonym.
Nie każdy przypadek absencji będzie jednak uzasadnionym powodem wypowiedzenia umowy o pracę. Należy pamiętać, iż usprawiedliwione wypowiedzenie powinno dotyczyć przypadków gdy absencje są częste, dezorganizują proces pracy, powodują konieczność zastępowania nieobecnego pracownika (co należy udowodnić w razie sporu).
Zgodnie wyrokiem SN z dnia 6 listopada 2001 r. (sygn. akt: I PKN 449/00):
Wypowiedzenie umowy o pracę z uwagi na nieobecności pracownika spowodowane chorobą może być uznane za uzasadnione tylko wówczas, gdy pracodawca wykaże ich związek z naruszeniem jego istotnych interesów.
Rekomendacje
W mojej ocenie, rozważając rozwiązanie umowy o pracę z przyczyny absencji chorobowych pracownika, warto zastanowić się:
- Jak są częste?
- Czy są długotrwałe?
- Czy powtarzają się w określonych okresach roku? (np. zawsze w wakacje)
- Czy pracownik „zaskakuje” pracodawcę swoimi zwolnieniami, zgłaszając je w ostatnich chwili, chociaż mógł to zrobić wcześniej?
- Czy absencja pracownika powoduje dla pracodawcy negatywne skutki? – jeśli tak, to jakie konkretnie?
Udzielenie odpowiedzi na powyższe pytania powinno być pierwszym krokiem przed podjęciem decyzji o wypowiedzeniu umowy o pracę, pracownikowi powracającemu do pracy po okresie absencji.
Zainteresował Cię ten wpis? Zachęcam do kontaktu ze mną. W tym celu kliknij >>> tutaj.
Może zaciekawi Cię również:
Zmiana stanowiska zaraz po urlopie macierzyńskim?
Twój pracownik idzie do sądu – kto za to zapłaci?
5 albo 10 lat na umowie terminowej? To wciąż możliwe i do tego legalne.
[…] Czy nieobecności w pracy mogą być przyczyną zwolnienia? […]