Pytanie, które zadaje sobie wiele osób: czy powracając do pracy po urlopie związanym z rodzicielstwem: macierzyńskim, rodzicielskim, ojcowskim lub wychowawczym pracownik może być „pewny” zatrudnienia na dotychczas zajmowanym stanowisku pracy?
Od razu inne stanowisko?
Zasada:
Co do zasady pracownikowi przysługuje prawo do pracy na stanowisko zajmowane przed urlopem. Istnieją jednak wyjątki.
Wyjątek:
Jeśli powrót na stanowisko zajmowane przed urlopem macierzyńskim nie jest możliwy, pracodawca ma (niejako w drugiej kolejności) obowiązek zatrudnienia pracownika na stanowisku:
- równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu;
- lub innym, odpowiednim ze względu na kwalifikacje zawodowe pracownika.
Kto podejmuje decyzję, że powrót na dotychczas zajmowane stanowisko nie jest możliwy?
Pracodawca podejmuje decyzję (ocenę) czy powrót na dotychczas zajmowane stanowisko jest możliwy.
Ponadto, wciąż aktualny jest pogląd Sądu Najwyższego, iż taka zmiana nie wymaga wypowiedzenia przez pracodawcę dotychczasowych warunków pracy (por. wyrok SN z dnia 1 października 1984 r. sygn akt: I PRN 129/84).
Co prawda, komentatorzy niekiedy dostrzegają, iż taka ocena nie może być subiektywna niemniej z treści samego przepisu nie wynikają szczególne obowiązki związane z podejmowaniem takiej decyzji przez pracodawcę (czy chociażby obowiązek pisemnego uzasadnienia tej decyzji).
Niemożność zatrudnienia na dotychczasowym stanowisku powinna mieć przy tym obiektywny charakter. Powinna ona wynikać ze zmiany struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa i likwidacji tego stanowiska. (Por. E. Maniewska, K. Jaśkowski: Komentarz do art. 183 (2) Kodeksu pracy. Dostęp LEX 2019.
Co z wynagrodzeniem?
Powrót do pracy pracownika korzystającego z uprawnień związanych z rodzicielstwem nie powinien doprowadzić do obniżenia wynagrodzenia. Co więcej, zgodnie z art. 183(2) Kodeksu pracy, pracownik musi otrzymać wynagrodzenie „jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu”. To oznacza, że pracownik powinien również otrzymać wszystkie podwyżki, jakie miały miejsce w okresie jego nieobecności w pracy, w jego grupie zawodowej u pracodawcy.
Zainteresował Cię ten wpis? Zachęcam do kontaktu ze mną. W tym celu kliknij >>> tutaj.
Zobacz również: Powrót do pracy po urlopie rodzicielskim. Jak uzyskać ochronę przed zwolnieniem?
Art. 183(2) Kodeksu pracy:
Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.
Art. 186(4) Kodeksu pracy:
Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.
Dodaj do ulubionych:
Lubię Wczytywanie…
Podobne
Tagi: blog HR,
HR,
inne stanowisko po powrocie do pracy,
kancelaria katowice,
kancelaria prawo pracy katowice,
macierzyństwo prawo pracy,
powrót do pracy po urlopie macierzyńskim,
powrót do pracy po urlopie rodzicielskim,
powrót do pracy po urlopie rodzielskim,
Prawo pracy,
prawo pracy, FIDIC, spory pracownicze, roszczenia pracownicze, konflikty pracownicze,
prawo pracy, konfilkt, spór zbirowowy, zatarg pracowniczy, konfilkt pracowniczy, mediacja, arbitraż, prawo pracy, bsjp, BSJP, rozwiązywanie sporów zbiorowych, strajk, wszczęcie akcji strajkowej,
prawopracy.blog,
radca prawny katowice,
zmiana stanowiska po powrocie do pracy,
zmiana stanowiska po urlopie macierzyńskim
[…] Zmiana stanowiska zaraz po urlopie macierzyńskim? […]
[…] Zmiana stanowiska zaraz po urlopie macierzyńskim? […]
[…] Zmiana stanowiska zaraz po urlopie macierzyńskim? […]
[…] Zmiana stanowiska zaraz po urlopie macierzyńskim? […]