Zmiana stanowiska zaraz po urlopie macierzyńskim?

Pytanie, które zadaje sobie wiele osób: czy powracając do pracy po urlopie związanym z rodzicielstwem: macierzyńskim, rodzicielskim, ojcowskim lub wychowawczym pracownik może być „pewny” zatrudnienia na dotychczas zajmowanym stanowisku pracy?

Od razu inne stanowisko?

Zasada:
Co do zasady pracownikowi przysługuje prawo do pracy na stanowisko zajmowane przed urlopem. Istnieją jednak wyjątki.
Wyjątek:
Jeśli powrót na stanowisko zajmowane przed urlopem macierzyńskim nie jest możliwy, pracodawca ma (niejako w drugiej kolejności) obowiązek zatrudnienia pracownika na stanowisku:
  • równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu;
  • lub innym, odpowiednim ze względu na kwalifikacje zawodowe pracownika.

Kto podejmuje decyzję, że powrót na dotychczas zajmowane stanowisko nie jest możliwy?

Pracodawca podejmuje decyzję (ocenę) czy powrót na dotychczas zajmowane stanowisko jest możliwy.
Ponadto, wciąż aktualny jest pogląd Sądu Najwyższego, iż  taka zmiana nie wymaga wypowiedzenia przez pracodawcę dotychczasowych warunków pracy (por. wyrok SN z dnia 1 października 1984 r. sygn  akt: I PRN 129/84).
Co prawda, komentatorzy niekiedy dostrzegają, iż taka ocena nie może być subiektywna niemniej z treści samego przepisu nie wynikają szczególne obowiązki związane z podejmowaniem takiej decyzji przez pracodawcę (czy chociażby obowiązek pisemnego uzasadnienia tej decyzji).

Niemożność zatrudnienia na dotychczasowym stanowisku powinna mieć przy tym obiektywny charakter. Powinna ona wynikać ze zmiany struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa i likwidacji tego stanowiska. (Por. E. Maniewska, K. Jaśkowski: Komentarz do art. 183 (2) Kodeksu pracy. Dostęp LEX 2019.

Co z wynagrodzeniem?

Powrót do pracy pracownika korzystającego z uprawnień związanych z rodzicielstwem nie powinien doprowadzić do obniżenia wynagrodzenia. Co więcej, zgodnie z art. 183(2) Kodeksu pracy, pracownik musi otrzymać wynagrodzenie „jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu”. To oznacza, że pracownik powinien również otrzymać wszystkie podwyżki, jakie miały miejsce w okresie jego nieobecności w pracy, w jego grupie zawodowej u pracodawcy.

Zainteresował Cię ten wpis? Zachęcam do kontaktu ze mnąW tym celu kliknij >>> tutaj.

Zobacz również: Powrót do pracy po urlopie rodzicielskim. Jak uzyskać ochronę przed zwolnieniem?

Art. 183(2) Kodeksu pracy:

Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.

Art. 186(4) Kodeksu pracy:

Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.

 

4 Komentarze

  1. […] Zmiana stanowiska zaraz po urlopie macierzyńskim? […]

Co o tym myślisz? dodaj swój komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: